Në prill përzgjedhja e ndërtuesit të TC “Kosova e Re” - Bota Sot
Në prill përzgjedhja e ndërtuesit të TC “Kosova e Re”

Aktuale

Në prill përzgjedhja e ndërtuesit të TC “Kosova e Re”

Më: 26 mars 2019 Në ora: 17:33
TC “Kosova e Re”

Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka, ka bërë të ditur sot, se gjatë muajit prill do të bëhet përzgjedhja e ndërtuesit të “Kosova e Re” dhe se Qeveria e Kosovës është duke përmbushur të gjitha obligimet e marra në lidhje me marrëveshjen për ndërtimin e termocentralit.

Ai tha se aktualisht investitori Contour Global është në fazën e vlerësimit të ofertave për përzgjedhjen e kompanisë ndërtuese.

Lluka: Brenda muajit prill përzgjedhja e ndërtuesit të Kosova e Re

“Qeveria e Kosovës përmes komunitetit drejtues të projektit për implementimin e projektit “Kosova e Re” është duke vazhduar në përmbushjen e të gjitha obligimeve të marra, sipas marrëveshjes komerciale  për ndërtimin e termocentralit “Kosova e Re”. Ju njoftoj që tashmë i kemi përmbushur pjesën më të madhe të obligimeve që ndërlidhen me fazën e para-fillimit të ndërtimit të termocentralit. Në koordinim të ngushtë me njësinë për implementimin e projektit, tashmë investitori Contour Global është në fazën e vlerësimit të ofertave për përzgjedhjen e kompanisë, e cila do të jetë përgjegjëse për inxhinierinë dhe ndërtimin e Kosovës së Re. Brenda muajit mars do të kemi raportin preliminar rreth kompanisë së preferuar për të ndërtuar termocentralin “Kosova e Re”. Ju njoftoj se investitori Contour Global ka pranuar ofertën nga dy kompani ofertuese...Brenda muajit prill do të bëhet përzgjedhja e ndërtues it të termocentralit, rrjedhimisht brenda një intervali të shkurtë kohor edhe fillimi i ndërtimit”, tha ministri Lluka.

Pas këtyre informatave sa i përket çështjes së investimeve për realizimin e këtij projekti, ministri Lluka është pyetur nga kryeministri Ramush Haradinaj në mbledhjen e Qeverisë se a ka ndonjë shqetësim sa i përket ecurisë së këtij procesi. Mirëpo, sqarimi i tij nuk është dëgjuar, pasi i njëjti ka ndalur mikrofonin.

Mirëpo, në konferencën për media pas mbledhjes së Qeverisë, kryeministri Haradinaj ka justifikuar këtë veprim.

Haradinaj:  Ka raste kur të dhënat mund të ndërhyjnë në të drejtën në garë

“Ka në disa raste të dhëna që mund të ndërhyjnë në të drejtën e garës, që mos të  paragjykohet dhe për këtë arsye ndodh që nuk e bëjmë publike, për arsye se mund të ndërhyjmë në procedurat e ngadhënjimit për investime. Mirëpo, ne i morëm informatat bazike se në çfarë etapash është procesi i investimeve. Në disa raste, jemi të obliguar për shkak të palëve të treta, jo për shkak neve, por për shkak të tjerëve”, është shprehur ai. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...