The Independent: Presidenti Thaçi po hetohet nga Trbunali Special - Bota Sot
The Independent: Presidenti Thaçi po hetohet nga Trbunali Special

Aktuale

The Independent: Presidenti Thaçi po hetohet nga Trbunali Special

Më: 16 prill 2019 Në ora: 19:12
Hashim Thaçi

The Independent shkruan se Hashim Thaçi ka edhe probleme personale, pasi Gjykata Speciale po heton disa nga udhëheqësit e UÇK’së, përfshirë edhe presidentin Thaçi.

Presidenti Hashim Thaçi në një intervistë për The Independent ka folur, ndër të tjera, edhe për Gjykatën Speciale.

“Thaçi ka problemet e tij. Zyra e Prokurorit të Specializuar dhe Dhomat e Specializuara, që u vendosën në Hagë në 2017’ën, janë duke i hetuar dyshimet për krime lufte ndaj disa prej figurave kryesore të UÇK’së, përfshirë edhe presidentin kosovar”, shkruan prestigjiozja britanike.

Thaçi insiston se nuk ka asgjë për tu frikësuar, ndërsa thotë se është i gatshëm të pres cka do të sjellë e ardhmja

“Si gjithmonë, ne nuk do të ikim, nuk do të turpërohemi, do të përballemi me to dhe jam i sigurt se do ta përfundojmë me dinjitet dhe integritet”, ka thënë Thaci.

Ai thotë se ka zëra që dëshirojnë që ta njollosin Kosovën dhe atë personalisht. Megjithatë, ai thotë se nuk do të hezitojë t’i përgjigjet çdo gjëje që vjen.

“Jam personalisht shumë krenar që kam qenë një nga liderët e Ushtrisë Clirimtare të Kosovës. Gjithmonë do të ketë zëra që do të provojnë ta denigrojnë Kosovën ose ta akuzojnë Kosovën, të përbuzin Kosovën dhe mua personalisht. Por kjo nuk do të thotë që unë kam ndonjë hezitim para asaj që mund të vijë. Unë besoj në drejtësi.  Çka nuk duhet të lejojmë ne është përsëritja e historisë”, ka thënë tutje Thaçi. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...