Rusia: SHBA dhe BE të ndikojnë mbi Prishtinën - Bota Sot
Rusia: SHBA dhe BE të ndikojnë mbi Prishtinën

Aktuale

Rusia: SHBA dhe BE të ndikojnë mbi Prishtinën

Më: 17 prill 2019 Në ora: 13:05
Sergei Lavrov

Rusia i kërkon SHBA dhe Bashkimit Evropian të kuptojnë përgjegjësinë e tyre për zbatimin e rezolutave të Këshillit të Sigurimit të OKB dhe të ndikojnë në udhëheqësit e Kosovës për të ndalur ‘provokimet’ kundër Serbisë.

Kështu deklaroi sot ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov pas bisedimeve me homologun e tij serb Ivica Daçiq në Moskë.

"Ne i bëjmë thirrje Uashingtonit dhe Brukselit që të ndikojnë mbi Prishtinën dhe të kuptojnë përgjegjësinë e tyre për zbatimin e rezolutës së Këshillit të Sigurimit, të bërë së bashku me SHBA dhe Evropën dhe duke i detyruar shqiptarët e Kosovës që të frenojnë politikat e tyre ‘provokuese dhe konfrontuese’", tha Lavrov.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...