“Migrimi i shqiptarëve nga frustrimi dhe gjetja e vendeve të punës” - Bota Sot
“Migrimi i shqiptarëve nga frustrimi dhe gjetja e vendeve të punës”

Aktuale

“Migrimi i shqiptarëve nga frustrimi dhe gjetja e vendeve të punës”

Më: 18 prill 2019 Në ora: 13:20
Migrimi

Nuk është vetëm Kosova që po pëson nga ikja e rinisë dhe e fuqisë punëtore.

Njohësi i integrimeve evropiane, Besnik Vasolli, tha se migrimi rregullt është lajm i mirë se sa ai i pa rregullt dhe që e ka dëmtuar shumë Kosovën edhe në procesin e liberalizimit të vizave.

“Këta shtetas të Kosovës që kanë aftësi për një profesion arrijnë në krijojnë një marrëdhënie kontraktuale dhe nuk e dëmton liberalizmin e vizave”, tha Vasolli sot në RTK3.

Sipas tij migrimi është për shkak të frustrimit dhe gjetjes së vendeve të punës. “Shtetet e BE-së, ofrojnë kushte të mira të punës, në BE e dijen se Kosova më shumë probleme. Nga shtetet e rajonit kanë ikur edhe nga Kroacia, nga Maqedonia e tj”, tha ai.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...