Mbahet ushtrim fushor për zvogëlimin e rreziqeve nga fatkeqësitë - Bota Sot
Mbahet ushtrim fushor për zvogëlimin e rreziqeve nga fatkeqësitë

Aktuale

Mbahet ushtrim fushor për zvogëlimin e rreziqeve nga fatkeqësitë

Më: 19 prill 2019 Në ora: 07:11
Ilustrim

Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim (UNDP), në bashkëpunim me Agjencinë për Menaxhimin e Emergjencave (AME) dhe partneri implementues, Kryqi i Kuq i Kosovës, sot do të organizojnë ushtrimin fushor në fshatin Maxhunaj në komunën e Vushtrrisë.

Ushtrimi zhvillohet në kuadër të projektit “Ndërtimi i besimit përmes reduktimit të rrezikut nga fatkeqësitë dhe përfshirjes gjinore”, qëllimi i të cilit është përshpejtimi i procesit të ndërtimit të kapaciteteve të autoriteteve përgjegjëse lokale dhe qendrore për reduktimin e rrezikut nga fatkeqësitë.

Ky ushtrim fushor ka për qëllim parandalimin, përgatitjen dhe reagimin ndaj fatkeqësive në një mënyrë që u shërben nevojave të ndryshme gjinore dhe njëkohësisht për të ndërtuar besimin brenda komunitetit ku po zhvillohet ushtrimi.

Në ngjarje do të marrin pjesë pjesëtarë të AME-së, zjarrfikësve, zyrtarë përgjegjës për zvogëlimin e rrezikut nga fatkeqësitë nga Komuna e Vushtrrisë, Kryqit të Kuq të Kosovës, dega në Vushtrri, pjesëtarë nga Policia e Kosovës, shërbimet shëndetësore, institucionet arsimore, përfaqësues të organizatave të shoqërisë civile dhe komuniteteve lokale.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...