Haradinaj me qëndrim të njëjtë për korrigjimin e kufijve - Bota Sot
Haradinaj me qëndrim të njëjtë për korrigjimin e kufijve

Aktuale

Haradinaj me qëndrim të njëjtë për korrigjimin e kufijve

Më: 23 prill 2019 Në ora: 14:26
Ramush Haradinaj

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj, ka shprehur qëndrimin e tij edhe një herë lidhur me temën e lëvizjes së kufijve.

Haradinaj tha se është me rëndësi që Kosova është pjesë e pakos së ekipit të 6 vendeve të Ballkanit në procesin e Berlinit për shkak që sipas tij kjo nuk lejon që asnjëra nga vendet e rajonit të ngec.

Këtë deklaratë Haradinaj e bëri pasi takimi i samitit të Berlinit po afrohet. Haradinaj tha se për të nuk ka vërejtje se kush merr pjesë në takim ndërsa sa i përket qëndrimeve të tij rreth Kosovës nuk ka ndryshim.

“Më duhet me mbrojt të drejtën e vendit tim që diskutimi për territore ka qenë gabim. Mirë që është tejkaluar ajo temë dhe nuk guxojmë me mbajt gjallë si temë se vetëm sa e destabilizon rajonin”, tha ai.

Ai tha se nuk është kundër se kush e udhëheq dialogun por është i vendosur në parimet e dialogut.

“Ne nuk kemi qenë kundër me udhëheq përfaqësuesja e lartë e BE por ajo që kemi qenë kundër është me deviju dialogu. Tani e dimë që në Evropë janë zgjedhjet dhe zonja Frederica Mogherini edhe pak ndoshta e kryen mandatin e vet, por nuk ka pas të bëjë me personin po me materien me të drejtën e Kosovës”, tha ai.

Haradinaj ditë më parë u shpreh se në Samitin e Berlinit nuk do të bisedojnë për kufijtë e Kosovës, por ai thotë se do t’ua rikujtojë se Evropa është në borxh me Kosovën.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...