“Qeveria hesht për problemet me prona e Mogherini merret me ri-dizajnim të kufirit Kosove-Serbi” - Bota Sot
“Qeveria hesht për problemet me prona e Mogherini merret me ri-dizajnim të kufirit Kosove-Serbi”

Aktuale

“Qeveria hesht për problemet me prona e Mogherini merret me ri-dizajnim të kufirit Kosove-Serbi”

Nga: A.Zh Më: 24 prill 2019 Në ora: 13:24
Ramush Haradinaj dhe Federica Mogherini

Ehat Miftaraj nga Insituti i Kosovës për Drejtësi, ka thënë se Serbia qe 20 vite po mban në mënyrë të kundërligjshme dokumentet kadastrale për zgjidhjen e një konteksti pronësor.

Ai ka thënë se qëllimi i Serbisë është të forcojë pasigurinë juridike në Kosovë, që sipas tyij, jo rallë herë rastet për prona, po përfundojnë me vrasje, përcjell Bota sot.

Miftaraj ka kritikuar Qeverinë e Kosovës për heshtje për këtë çështje, derisa ka akuzuar përfaqësuesen e lartë të Bashkimit Evropian Federica Mogherini, për ri’dizajnim të kufirit Kosovë-Serbi.

Reagimi i plotë i Miftarajt:

20 vite jetë njeriu per zgjedhjen e nje kontesti pronesor dhe rasti ende ne procedure te apelimit.

20 vite Serbia i mban ne menyre te kunderligjshme dokumentet kadastrale me te vetmin qellim, forcimin e pasigurise juridike ne Kosove qe perfundojne jo rralle Edhe me vrasje per prona.

Qeveria hesht e Frederica Mogherini merret me ri-dizajnim te kufirit Kosove-Serbi.

Faktori nderkombetar ne Kosove duhet me kuptu qe populli I Kosoves eshte populli me paqesor dhe mirekuptues ne bote.

Me kete shkalle te ulte te sundimit te ligjit dhe me kete anarki te instaluar ku me vite privohesh nga e drejta elementare per te shfrytezu pronen ka shume pak vrasje dhe vetgjyqesi.

Thjesht jemi kampion boteror te durimit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...