Pantina: Emërimi i drejtorit të përgjithshëm në kundërshtim me Ligjin për RTK-në - Bota Sot
Pantina: Emërimi i drejtorit të përgjithshëm në kundërshtim me Ligjin për RTK-në

Aktuale

Pantina: Emërimi i drejtorit të përgjithshëm në kundërshtim me Ligjin për RTK-në

Më: 25 prill 2019 Në ora: 20:58
Deputetja e Partisë Socialdemorakte, Shqipe Pantina

Deputetja e Partisë Socialdemorakte, Shqipe Pantina, ka komentuar emërimin e drejtorit të përgjithshëm të RTK-së.

Ajo në një postim në Facebook ka shkruar se emërimi i tij është në kundërshtim me Ligjin për RTK-në.

“Pa dashur të paragjykojë nëse kandidati i përzgjedhur nga bordi i RTK-së është kompetent dhe i ka plotësuar të gjitha kriteret (për këtë përgjegjësinë e mbanë Bordi si organi i thirrur për të bërë përzgjedhjen) procedura me të cilën është emëruar Drejtori, është në kundërshtim me ligjin”, ka shkruar ajo.

Ajo thotë se, sipas nenit 31 të Ligjit për RTK-në,drejtori i Përgjithshëm i RTK emërohet me dy të tretat e votave të anëtarëve të bordit, ndërsa neni 25 thotë se Bordi i RTK-së i ka 11 anëtarë. Rrjedhimisht emërimi i Drejtorit vetëm me votat e 6 anëtarëve të bordit është i kundërligjshëm.

“Është për keqardhje që për here të dytë Bordi i RTK dështon ta emërojë Drejtorin e Përgjithshëm, dhe kjo flet edhe për faktin se sa i politizuar është ky institucion dhe për nevojën imediate që RTK t'i kthehet publikut”.

Ajo i ka bërë thirrje Bordit që të reflektojë mbi vendimin e vet dhe të rinisë procedurat që në një afat sa më të shpejtë të emërojë drejtorin e ri të RTK.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...