Zv.ministri Krasniqi raporton në Polici: Kërcënohet nga sekretari për milionat e granteve - Bota Sot
Zv.ministri Krasniqi raporton në Polici: Kërcënohet nga sekretari për milionat e granteve

Aktuale

Zv.ministri Krasniqi raporton në Polici: Kërcënohet nga sekretari për milionat e granteve

Më: 15 maj 2019 Në ora: 08:54
Vesel Krasniqi

Ka përshkallëzuar në kanosje një debat i zhvilluar në Ministrinë e Bujqësisë, gjatë të cilit janë nxehur gjakrat kur është vënë në rend dite çështja e milionave të shtetit, që jepen në emër të granteve. Zëvendësministri Vesel Krasniqi e ka denoncuar në Polici për kërcënim sekretarin e përgjithshëm, Kapllan Halimi.

Rastin e ka konfirmuar Policia, ndërsa edhe sekretari Halimi e ka pranuar se është ftuar për t’u intervistuar nga uniformat blu.

Kur në fillim të vitit “Koha Ditore” ka raportuar se nëpërmjet një “masë të veçantë” Ministria i ka dërguar jashtëligjshëm tre milionë euro të shtetit tek biznese që për aksionarë kanë njerëz të lidhur me të mëdhenjtë e politikës nga radhët e shqiptarëve dhe serbëve, zëvendësministri Krasniqi pati drejtuar gishtin tek tre zyrtarë të lartë.

“Procedurat të cilat i ka ndjekur ministri i Bujqësisë (që atëkohë ishte Nenad Rikalo v.j.), janë jo të rregullta. Ne si zëvendësministra, por mendoj edhe si staf i Ministrisë, jemi informuar vetëm pasi janë ndarë grantet dhe, sipas asaj që tash po shohim, janë favorizuar biznese apo persona të caktuar”, i pati thënë gazetës Krasniqi. “Ministri e ka një grup të ngushtë me të cilët bashkëpunon. Është sekretari Kapllan Halimi dhe ushtruesi i detyrës së kryeshefit të AZHB-së, Ekrem Gjokaj”, shkruan Koha Ditore.

Grantet ishin dhënë nëpërmjet njërit prej dy programeve të veçanta të mbështetjes financiare në vlerë 8 milion euro, të cilat ishin miratuar pa analizë paraprake. Me miratimin e tyre, sipas Auditorit të Përgjithshëm, Ministria ka tejkaluar buxhetin e paraparë për grante për vitin 2018. Për pasojë, janë shkaktuar telashe me buxhetin për grante, për vitin 2019.

Përplasja midis Krasniqit e Halimit kishte ndodhur tri javë më parë, pikërisht kur janë diskutuar këto çështje dhe kur është bërë me gisht për fajtorin.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...