Afër një mijë rroba dhe artefakte të të zhdukurve ruhen në vend jo adekuat - Bota Sot
Afër një mijë rroba dhe artefakte të të zhdukurve ruhen në vend jo adekuat

Aktuale

Afër një mijë rroba dhe artefakte të të zhdukurve ruhen në vend jo adekuat

Më: 16 maj 2019 Në ora: 09:35
Pamje nga video

(E plotësuar) - Kryetari i Kuvendit të Kosovës Kadri Veseli, i shoqëruar nga drejtori i Institutit të mjekësisë ligjore, Arsim Gërxhaliu kanë vizituar vendin ku po ruhen eksponatet e rrobave të të vrarëve dhe artefaktet e personave të zhdukur gjatë luftës në Kosovë në objektin e ish-Rilindjes.

Veseli me këtë rast tha se të gjitha këto artefakte do të jenë të ekspozuara në muzeun e gjenocidit dhe se do të jetë e pafalshme nëse ndërkombëtarët nuk e përkrahin Tribunalin Ndërkombëtar të iniciuar nga ai.

 Ai shprehu besimi që ky Tribunal do të ndodh. Kushtrim Gara nga komisioni qeveritar për të zhdukurit e njoftoi Veselin se rreth 948 rroba dhe artefakte ruhen ne këtë vend.

Veseli në vendin ku po ruhen eksponatet e rrobave të të vrarëve

Kryeparlamentari Kadri Veseli, i shoqëruar nga drejtori i Institutit të mjekësisë ligjore, Arsim Gërxhaliu po viziton vendin ku po ruhen eksponatet e rrobave të të vrarëve dhe artefaktet e personave të zhdukur gjatë luftës në Kosovë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...