Madhështore, zhytësi me flamurin shqiptar në kraharor, thyen rekord botëror - Bota Sot
Madhështore, zhytësi me flamurin shqiptar në kraharor, thyen rekord botëror

Aktuale

Madhështore, zhytësi me flamurin shqiptar në kraharor, thyen rekord botëror

Më: 19 maj 2019 Në ora: 09:39
Viktor Vescovo

Çfarë e bën flamurin e Shqipërisë në pikën më të thellë të detit? (“Was macht die Albanien Flagge am tiefsten Meerespunkt?”) është kjo pyetja që kanë shtruar gazetaret  e mediave botërore të cilat shkruajnë për zhytësin e njohur botëror Viktor Vescovo (53) i cili thyen një rekord të ri për zhytjen e tij gjatë ekspeditës së tij në kanalin Mariana në Oqeanin Paqësor.

Gazetave botëror ju ka ra ne sy edhe kjo gjë mjaft interesante: Se zhytësi me fame botërore në kraharorin e tij të djathte mbanë tre flamuj:  atë Amerikan, Shqiptar dhe të OKB-së, shkruan “Presheva Jonë” duke ju referuar mediave botërore

Gazeta prestigjioze e Zvicrës “Blick” ka shkruar se “asnjëherë më parë një njeri nuk pushtoi detin aq thellë sa Victor Bishko (53). Eksploruesi amerikan ka thyer kohët e fundit rekordin për zhytjen më të thellë ndonjëherë. Ai u zhyt në kanalin Mariana, pjesa më e thellë e oqeanit, gati njëmbëdhjetë milje nga zhytja.”

Sipas BBC, Vescovo kaloi pikiatën e tij katër orë duke eksploruar pjesën e poshtme të detit nga varkë e tij të zhytjes. Robotët gjithashtu janë braktisur për të eksploruar terrenin e largët. “Është thuajse e papërshkrueshme ajo që sapo kemi arritur,” tha zbuluesi i televizionit britanik.

Gjatë ekspeditës së tij, Vescovo mbante pesë flamuj në kraharorin e tij: ato të Kombeve të Bashkuara, Shteteve të Bashkuara, stema e Teksasit të tij të lindjes, ato të New York Explorer Club dhe shqiponjën dykrerëshe shqiptare. (“Wie auf der Homepage der Five Deeps Expedition erklärt wird, ist die albanische Flagge eine Hommage an Vescovos langjährige Partnerin, die aus Albanien stammt. Die albanische «Kuq e Zi» («Rot und Schëarz»), kanë shkruar gazetat zvicerane.

Image
Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat