Kuvendi i Kosovës përkujton masakrën e Dubravës - Bota Sot
Kuvendi i Kosovës përkujton masakrën e Dubravës

Aktuale

Kuvendi i Kosovës përkujton masakrën e Dubravës

Më: 21 maj 2019 Në ora: 13:19
Kuvendi i Kosovës

Kuvendi i Kosovës ka përkujtuar 20-vjetorin e masakrës së Dubravës, në një seancë të veçantë, ku deputetët kërkuan që kriminelët të arrestohen dhe të dalin para drejtësisë.

Në këtë seancë, deputetët e mbijetuar nga masakra e Dubravës rrëfyen edhe njëherë përjetimet e tyre, dhe treguan emrat e atyre për të cilët thonë se kanë dëshmi se janë përgjegjës për atë që ka ndodhur dy dekada më parë.

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli tha se Kosova duhet të veprojë institucionalit dhe jo vetëm të numërojë plagët që ka.

Veseli: Kosova duhet të veprojë institucionalisht

“Çfarë është mesazhi që i japim gjeneratave të cilat vinë, të cilat do ta trashëgojnë Republikën e Kosovës, këtyre të rinjve që i kemi tani, është me veprimet tona të cilat janë tërësisht dinjitoze, respektit, a janë të mjaftueshme këto, a është e nevojshme që shteti i Kosovës veç të vajtojë, kryetari i Kuvendit, kryeministri, presidenti, deputetët, ministrat, dhe të flasin dhe të sjellin çdo herë vetëm fakte të cilat janë të dijshme, të gjithë i dinë, jeni ju, janë gjëra që i kemi parë, i dimë që dy dekada, apo të japim një mesazh që ne nuk vajtojmë, ne nuk jemi institut i statistikës për t’i numëruar plagët tona, por ne veprojmë, veprojmë institucionalit dhe kemi për të drejtuar orientimin dhe veprimet tona në atë drejtim”, tha ai.

Nait Hasani, i mbijetuar i masakrës, tash deputet i Kuvendit të Kosovës, tha se që dy dekada drejtësia nuk është marrë me këtë rast. Ai tha se asnjë qeveri, dhe as institucionet e drejtësisë nuk e kanë çarë kokën për masakrën e Dubravës, për të cilën përmendi emrat e atyre që kanë qenë të përfshirë në krime.

Hasani:  Asnjë qeveri nuk e ka çarë kokën për masakrën në burgun e Dubravës

“Deri më sot askush nuk e ka çarë kokën për këtë masakër në burgun e Dubravës, asnjë qeveri e jona nuk ka bërë asgjë, kanë hesht të gjithë më qëllim apo pa qëllim. Askush nuk di se kush ka kërkuar nga ndërkombëtarët që heshtin këtë masakër, këtë nuk e dimë ne por e dimë që të gjithë nuk kanë bërë asgjë që të zbardhet kjo masakër. Po për këtë masakër nuk ka çarë kokën as prokuroria e Pejës, 12 vjet, që kur e kemi bërë publik kallëzimin penal, ne emër të shoqatës së të burgosurve të Kosovës më 19 janar 2007. Për 12 vjet është heshtur kjo masakër, dhe kërkoj nga ministri i Drejtësisë të japë shpjegime pse është heshtur ky kallëzim penal i bërë nga Shoqata e të burgosurve politik në Prokurorinë e Pejës, dhe nga kush është heshtur”, tha ai.

E pse është heshtur kjo masakër, deputeti i PDK-së thotë se i di arsyet.

Hasani: Prokurorët në Kosovë të lidhur me pushtetin serb

“Unë mendoj se ish-prokurorëve e kryeprokurorëve në Kosovë, edhe UNMIK-ut, dhe EULEX-it, u ka dashur të heshtet ky krim e kjo masakër e tmerrshme, sepse së bashku këto tre institucione kanë qenë, janë të lidhura direkt apo indirekt me pushtetin kriminal serb”, tha ai.

Një tjetër i mbijetuar i masakrës, deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje Liburn Aliu tha se për masakrën e Dubravës ekzistojnë dëshmi dhe se aty kanë qenë të përfshira drejtpërdrejt struktura shtetërore serbe.

Aliu: Ka fakte për masakrën e Dubravës

“Masakrës së Dubravës nuk i mungojnë dëshmitë dhe rrëfimet, as faktet dhe dokumentet, madje konsideroj se është një ndër krimet më të dokumentuara të Serbisë, të gjallë janë dëshmitaret e kësaj masakre e që një pjesë e tyre sot i kemi prezent këtu në këtë sallë. Të freskëta janë kujtimet. Edhe përkundër kësaj ,ende nuk ka drejtësi për këtë krim dhe për të gjitha krimet nga Serbia, as ndërkombëtarët e as ne nuk e bëmë punën që duhej bërë edhe përkundër ekzistencës së dëshmive dhe fakteve”, tha ai.

Deputeti i AAK-së Rasim Selmanaj, i cili gjithashtu i mbijetoi kësaj masakre, përmendi emrat e personave që ai tha se kanë qenë të përshirë në kryerjen e krimeve me urdhër të qeverisë së Serbisë. 

Selmanaj:  Kriminelët shëtisin të lirë në Serbi

“Kujtoj se nuk është dëgjuar as për së afërmi përmasa e këtij gjenocidi. Kriminelët që vranë e masakruan të burgosurit shqiptar kanë emër dhe mbiemër, e ata janë: drejtori i burgut Aleksandër Kovaqeviq, komandanti i burgut Miki Didiq, mbikëqyrësi Branko Komatina, milici Gerka Igor, mandej gardianët Aca, Mitri, Mance, Pexha, e të tjerë, si dhe të burgosurit ordinerë serbë Sfetllan Martinoviq nga Vraka e Shkodrës, vrasës i familjes Sacaj nga Deqani. Të gjithë këta kriminelë shëtisin të lirë në Beograd, e vende të tjera në Serbi, ndoshta edhe gjithandej Evropës”, tha ai.

Në këtë seancë, shefi i deputetëve të Nismës Socialdemokrate, Bilall Sherifi tha se nuk është vonë për ndjekjen e krimeve.  

Ndërkohë që një tjetër kërkesë që drejtësia të vihet në vend erdhi edhe nga Lidhja Demokratike e Kosovës.

E deputeti i NISMA Milaim Zeka tha se shteti i Kosovës nuk ka bërë pothuajse asgjë për të burgosurit politik dhe as për masakrat, ndonëse ka mundur të prodhohen qindra filma dokumentarë që do ta tronditnin botën.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat