Rushiti për përdhunimet në luftë: Viktimat po vdesin, të mos vonohet drejtësia - Bota Sot
Rushiti për përdhunimet në luftë: Viktimat po vdesin, të mos vonohet drejtësia

Aktuale

Rushiti për përdhunimet në luftë: Viktimat po vdesin, të mos vonohet drejtësia

Më: 21 maj 2019 Në ora: 23:57
Feride Rushiti

Drejtoresha e Qendrës Kosovare për Rehabilitimin e të Mbijetuarve të Torturës, Feride Rushiti, ka thënë se sa më shumë që të vonohet një proces ku dënohen të dyshuarit për dhunimin e femrave kosovare gjatë luftës, aq më keq do të jetë për viktimat.

 “Çdo vonesë shkakton dëm te viktimat. Ato po vdesin, po plaken, po demotivohen për të hyrë në proces. Dhe kjo është njëfarë drejtësie e mohuar”, është shprehur Rushiti në RTK.

Rushi ka thënë se ajo dhe organizata që drejton është në mbështetje të nismës së Kosovës për tribunal, por ka thënë se Kosova aktualisht është në një pozicion të pavolitshëm.

“Kosova politikisht është në pozicion të pavolitshëm në raport me OKB-në”, ka thënë Rushiti, duke kujtuar se si edhe pas kontakteve me mekanizma të OKB-së, rasti i Kosovës ishte lënë jashtë në raportin e mëhershëm.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat