Puthja dhe lulet e shqiptaresnga Kosova për ushtarin britanik pas çlirimit nga serbët - Bota Sot
Puthja dhe lulet e shqiptaresnga Kosova për ushtarin britanik pas çlirimit nga serbët

Aktuale

Puthja dhe lulet e shqiptaresnga Kosova për ushtarin britanik pas çlirimit nga serbët

Më: 11 qershor 2019 Në ora: 20:23
Fotoja e shkrepur më 12 qershor të vitit 1999

Qytetarët do të jenë përherë falenderues ndaj shteteve mike, veçmas Amerikës për lirinë dhe pavarësinë e vendit tonë.

Falë bombardimeve të NATO-s dhe 37.200 ushtarë të KFOR-it nga 36 shtete, qytetarët fituan luftën dhe betejën e egër kundër armikut serb.

Pikërisht më 12 qershor të vitit 1999, në Kosovë zbarkuan trupat e para të këmbësorisë së NATO-s dhe njëkohësisht nisi largimi i forcave serbe, që ishte dhe një nga momentet më emocionuese të popullit tonë të përvuajtur me shekuj, përcjellë Indeksonline.

Veç lotëve të gëzimit dhe përshendetjeve të shumta të qytetarëve që dolën në rrugë si shenjë falenderimi ndaj ushtarëve të KFOR-it pati edhe nga ata që nuk kursyen përqafimet.

Në një fotografi shkrepur pikërisht në atë ditë është edhe kjo ku shihet një shqiptare, e cila e puth në faqe një ushtar britanik, madje ajo i dhuron edhe lule të cilat shihen se i ka mbledhur në fusha.

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat