A e pengoi Rugova vizitën e Berishës në Kosovë? Lutfi Haziri akuzon dy faktorë - Bota Sot
A e pengoi Rugova vizitën e Berishës në Kosovë? Lutfi Haziri akuzon dy faktorë

Aktuale

A e pengoi Rugova vizitën e Berishës në Kosovë? Lutfi Haziri akuzon dy faktorë

Më: 11 qershor 2019 Në ora: 23:08
Lutfi Haziri

Nënkryetari i LDK-së, Lutfi Haziri, ka thënë se ligjërisht vizitën e Sali Berishës në Kosovë e ka bërë përfaqësuesi i UNMIK-ut në Kosovë.

Haziri, në “Debat Plus” me Ermal Pandurin në RTV Dukagjini, i pyetur nëse Rugova e kishte penguar vizitën e Sali Berishës në Kosovë ka mohuar një gjë të tillë.

“Ibrahim Rugova asnjëherë nuk ka pasur autoritet ligjor sa u përket lejimit ose jo vizitave në Kosovë. Ai ka pasur autoritet absolut sa i përket mbështetjes qytetare”, tha ai.

Nënkryetari i LDK-së ka thënë se Përfaqësuesi special i OKB-së i ka bërë pengesat ligjore për Sali Berishën ndërsa sipas tij pengesat politike ja kanë bërë strukturat e Qeverisë së Përkohshme që kanë dalë pas lufte në Kosovë.

“Emri i Sali Berishës në Kosovë dhe ardhja e tij në Kosovë ka nënkuptuar LDK dhe mbështetje masive për LDK-në dhe janë frikuar pritjes masive që ka mundur të ndodh”.

Haziri thotë se Rexhep Mejdani si president i Shqipërisë dhe Kryetari i Kuvendit të Shqipërisë janë pritur shumë ftoftë në Kosovë për shkak të përkatësisë së tyre politike.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...