Thaçi turpërohet para Clintonit dhe Albrightit - Bota Sot
Thaçi turpërohet para Clintonit dhe Albrightit

Aktuale

Thaçi turpërohet para Clintonit dhe Albrightit

Nga: G.B Më: 12 qershor 2019 Në ora: 12:12
Hashim Thaçi dhe Bill Clinton

Presidenti i vendit Hashim Thaçi në tubimin për shënimin e 20 vjetorit të çlirimit të Kosovës, u ka uruar mirëseardhje ish-presidentit amerikan Bill Clinton, ish-sekretares së shtetit Medeleine Albright, presidentit Ilir Meta, kryeministrit shqiptar Edi Rama, të cilët po marrin pjesë në këtë tubim.

Ai ka thënë se 12 qershori është data që bashkon të gjithë qytetarët e Kosovës, raporton “Bota sot”.

“12 qershori është data që na bashkon të gjithëve si qytetarë të Kosovës. Këtë ditë u rilindëm ne. 12 qershori është identiteti i themelimit tonë si Kosovë si pjesë e pandashme e Evropës dhe perëndimit”, ka thënë Thaçi.

Ai ka theksuar se Kosova do të jetë falënderuese ndaj miqve që na ndihmuan në pranverën e vitit 1999, sa të ketë jetë në Kosovë.

“Ashtu si jemi sot kosovarë, amerikanë, francezë, ashtu ishim bashkë edhe atëherë kur rrezikohej mbijetesa e një populli. Kur qytetarët e Kosovës ishin gati të sakrifikoheshin për vendin e tyre. Sa të ketë jetë dhe njerëz në këtë anë, sa të ketë Kosovë, ne do të jemi falënderues për atë që u bë në pranverën e vitit 1999. Ishte vendim i drejtë. Si president i Kosovës u them me sinqeritetin me te madh faleminderit. Thank you”, ka theksuar ai.

Por, presidenti gjatë fjalimit ka ngatërruar datën e shpalljes së pavarësisë së Kosovës.

“Ne kemi shpallur pavarësinë me 17 shkurt të vitit 2018” tha ai, duke e përmirësuar menjëherë me 2008.

***

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, në manifestimin qendror për shënimin e 20 vjetorit të hyrjes së trupave të NATO-s, ua ka uruar gjithë qytetarëve 12 qershorin, ditëlindjen e lirisë së Kosovës.

Image

“12 qershori është në themelet e identitetit tonë si qytetarë, si popull, si Kosovë, si pjesë e pandashme e Evropës dhe Perëndimit”, ka thënë presidenti Thaçi. Kreu i shtetit ka thënë se ajo çfarë bëri në pranverën e vitit 1999-të, Bota e Qytetëruar, e personifikuar në SHBA-në, Bashkimin Evropian, Aleancën Veriatlantike, ka qenë një hap i madh dhe i jashtëzakonshëm.“Ne mburremi që jemi sot populli më proamerikan, më properëndimor dhe më proevropian në këto anë të botës”, ka thënë ai, duke theksuar se liria e Kosovës është vlerë e përbashkët e të gjithë neve këtu.Ky është fjalimi i plotë i presidentit Thaçi:Dua qysh në fillim t’i uroj qytetarët e Republikës së Kosovës, sepse 12 qershori i vitit 1999-të, është ditëlindja e lirisë së Kosovës.

Secili nga ne që jetojmë në Kosovë, por edhe shumë të tjerë që jetojnë kudo në botë, e kemi ditën kur u lindëm si njerëz.Por, 12 qershori është datë që na bashkon të gjithëve si qytetarë të Kosovës.Këtë ditë u rilindëm të gjithë ne, si qytetarë të lirë të këtij vendi të lirë.12 qershori është në themelet e identitetit tonë si qytetarë, si popull, si Kosovë, si pjesë e pandashme e Evropës dhe e Perëndimit.Këtë kurrë nuk do ta harrojmë, do ta respektojmë përgjithmonë.Ashtu siç jemi sot së bashku, si kosovarë, amerikanë, britanikë, gjermanë, francezë, italianë, e nga shumë vende tjera në këtë ditë të bukur qershori në kryeqytetin e shtetit të Kosovës, në Prishtinë, ashtu ishim bashkë në periudhën më të rëndë, më të errët dhe më tragjike në historinë e re të Kosovës:- atëherë kur ishte rrezikuar vetë mbijetesa e një populli,- atëherë kur qytetarët e Kosovës ishin në gjendje të sakrifikojnë gjithçka për liri dhe për t’u bërë zot të fatit të vet.Ajo çfarë bëri në pranverën e vitit 1999-të, Bota e Qytetëruar, e personifikuar në SHBA-në, Bashkimin Evropian, Aleancën Veriatlantike, ka qenë një hap i madh dhe i jashtëzakonshëm.Ka qenë një hap vendimtar për ta shpëtuar një popull të tërë, për të mundësuar që e keqja të pësojë disfatë dhe që të gjithë neve të na ofrohet mundësia historike, që ta ndërtojmë një të ardhme për ne dhe për brezat e ardhshëm.Sa të ketë jetë dhe njerëz në këto anë, sa të ketë Kosovë mbi këtë tokë, ne do të jemi falënderues për qëndrimin dhe vendimin tuaj njerëzor dhe qytetërues të pranverës së vitit 1999.Ishte qëndrim dhe vendim i drejtë dhe i ndershëm!

Edhe sot, si President i Kosovës, ju them sërish, me sinqeritetin dhe përulësinë më të madhe: Ju faleminderit!Edhe pas përfundimit të luftës dhe sigurimit të paqes edhe nga 50 mijë trupa të Aleancës Veriatlantike, Bota e Qytetëruar ishte së bashku me ne.Ishte për ta ndryshuar me themel vendin tonë, në të gjitha aspektet e mundshme.Për ta ndërtuar një Kosovë të re, në të gjitha dimensionet.Kosova u bë demokracia më e re liberale në Evropë.Mbajtëm me sukses zgjedhjet e para të lira, si në nivelin e pushtetit lokal, ashtu edhe në atë të pushtetit qendror.U mësuam t’i respektojmë të drejtat e të gjitha pakicave dhe t’i mbrojmë të drejtat e njeriut.Krijuam ekonominë e tregut të lirë.Mundësuam investime nga jashtë.U stabilizuam si shoqëri.I bëmë hapat e parë drejt procesit të integrimit euroatlantik. Dhe më në fund, në respektim të vullnetit të popullit të Kosovës për ta bërë shtetin e vet, me gatishmëri për t’i gjetur zgjidhjet më të mira për akomodimin e të gjitha nevojave të komunitetit serb dhe të komuniteteve të tjera në Kosovë, ne shpallëm Pavarësinë e Kosovës, më 17 shkurt të vitit 2008.Liria e Kosovës është vlerë e përbashkët e të gjithë neve këtu.Secili politikan i Kosovës, secili qytetar i saj, nuk ka as më të voglin dyshim se çka jemi ne si popull apo cili është identiteti ynë suprem.Ne jemi evropianë dhe duam të bëhemi shtet anëtar i Bashkimit Evropian.Ne jemi perëndimorë dhe duam të jemi shtet anëtar i Paktit NATO.Ne mburremi që jemi sot populli më proamerikan, më properëndimor dhe më proevropian në këto anë të botës.Por, ne jemi të bindur që së bashku duhet dhe mund ecim më shpejt drejt integrimit të Kosovës në Aleancën Veriatlantike dhe në Bashkimin Evropian.Ne e meritojmë këtë.Ashtu siç kemi merituar të jemi të lirë.Ashtu siç e kemi merituar të bëhemi shtet.Në anën tjetër, e dimë që rrëfimi për ne si Kosovë, si shtet, nuk mund të rrumbullakohet në tërësi pa e ngritur flamurin e Kosovës në East River, në selinë e OKB-së.Pa e siguruar edhe njohjen nga pesë shtetet e BE-së.Ashtu siç kemi qenë shumë vite më parë të gatshëm për ta bërë marrëveshjen historike me Serbinë, ashtu jemi edhe sot të vullnetshëm që të bisedojmë me Serbinë për ta bërë Marrëveshjen

Gjithëpërfshirëse për normalizimin e marrëdhënieve në mes të dy shteteve.Ne sot e kësaj dite jetojmë ende me barrën e një historie të rëndë dhe tragjike që ka ndodhë në Kosovë.Nuk mund ta harrojmë dot gjenocidin dhe spastrimin etnik!Këtë kujtesë dhe respektin e pafund ia kemi borxh të gjithë atyre që vuajtën dhe u sakrifikuan për lirinë e Kosovës.Por, në anën tjetër, ne ia kemi borxh fëmijëve tanë dhe gjeneratave që po vijnë, që ta bëjmë marrëveshjen me Serbinë.Që të jetojmë si shtet në paqe dhe në fqinjësi të mirë me të gjithë.Që të sigurojmë mirëqenie për të gjithë qytetarët e Kosovës.Që të bëhemi shtet anëtar në OKB dhe në të gjitha organizatat ndërkombëtare.Dhe në fund, që ta ngrisim flamurin e Kosovës edhe në NATO dhe në BE.Nuk ka kush të na ndalë!Kosova është mburrja jonë, është krenaria jonë, është fati ynë.Urime edhe një herë Dita e Lirisë së Kosovës.

Ju faleminderit për vëmendjen!

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...