Rrëfimi i mediumit rus për konfliktin mes forcave ruse, NATO-së dhe UÇK-së, në aeroportin e Sllatinës - Bota Sot
Rrëfimi i mediumit rus për konfliktin mes forcave ruse, NATO-së dhe UÇK-së, në aeroportin e Sllatinës

Aktuale

Rrëfimi i mediumit rus për konfliktin mes forcave ruse, NATO-së dhe UÇK-së, në aeroportin e Sllatinës

Nga: N.Sh Më: 12 qershor 2019 Në ora: 16:07
Pamje nga video

Prishtina sot shënon 20 vjetorin e hyrjes së trupave të NATO-s në territorin e Kosovës.

Me këtë rast në Prishtinë, kanë ardhur ish-presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Bill Clinton dhe ish-sekretarja e shtetit, Medlin Albright, ku morrën pjesë në manifestimin qendror ku u përshëndetet nga një numër i madh i qytetarëve të Kosovës.

Për 20 vjetorin e çlirimit të Kosovës, dhe hyrjen e trupave të NATO-së, shkruajtën mediat botërore, si Guardiani britanik dhe shumë të tjerë, transmeton gazeta “Bota sot”.

Për këtë ngjarje shkruan edhe media ruse “Rasha Tudej”. Ajo në artikullin e saj me titull “Si Moska ishte pastruar nga NATO me një sulm të fshehtë në aeroport”, citon Beta serbe.

Artikulli thekson se bombardimet e NATO-s në Jugosllavi gjithashtu kanë një episod të ndritshëm që rusët janë të interesuar për të kujtuar, gjë që është një veprim i papritur i trupave ruse që zënë një aeroport strategjik të rëndësishëm në Prishtinë, përpara britanikëve.

Veprimi, sipas medias ruse, është kryer në konfidencialitet të rreptë, dhe gjithashtu është planifikuar. Trupat ruse u dërguan në Bosnje, si pjesë e SFOR-it, dhe ndërsa stërviteshin atje jashtë bazës së këtyre forcave ndërkombëtare, 15 automjete të blinduara, me rreth 20 automjete mbështetëse dhe 200 forca speciale ruse u ngritën dhe u drejtuan në jug.

Destinacioni ishte Kosova, e cila ishte e gatshme të shpallë pavarësinë, ndërsa Serbia u bombardua nga NATO, tha Rasa, duke shtuar se serbët tashmë ishin mposhtur, të gatshëm të pranojnë të largohen nga territori i Kosovës, me hyrjen e trupave të NATO-s.

Trupat ruse luftuan me trupat e NATO-s, por gjithashtu edhe me trupat e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, të cilët do të zënë aeroportin e Sllatinës, e vetmja linjë ajrore e aftë për të marrë aeroplanë të mëdhenj ushtarakë

Sidoqoftë, manovra që rusët nuk bënin, megjithatë kishte vetëm domethënie ushtarake, por edhe politike, sepse bombardimet e RFJ-së, përndryshe aleati i Rusisë, ishte një vrasje e Moskës

"Udhëheqja ushtarake ruse dhe unë ishim të bindur se asnjë ndërhyrje ushtarake e NATO-s nuk do të ishte në rrugën tonë," tha gjenerali në pension Georgi Spak, shefi i trupave ruse.

"Përveç kësaj, misionet paqeruajtëse janë ndërkombëtare, kështu që ne llogaritëm që gjeneralët e NATO-s shpenzojnë shumë kohë në mënyrë që të koordinojnë veprimet e tyre", shtoi gjenerali i pensionuar.

Brigada motorike ruse arriti në aeroportin e Sllatinës herët në mëngjes me 12 qershor 1999, rreth 20 minuta para se trupat e fundit serbe të largoheshin nga aeroporti.

"Ne kishim frikë se nuk do të vononim, por jo për shkak të trupave të NATO-s, por për shkak të popullit shqiptar që shihej kudo, ata ishin të gatshëm të fillojnë një alarm", tha Sergei Pavlov, komandant i njësisë.

Një ekip i veçantë prej 18 komandantësh të inteligjencës që hynë në Kosovë, për të përgatitur terrenin për operacion ishte gjithashtu përgjegjës për suksesin e aksionit.

Ironikisht, kërcënimi më i madh për të kryer një mision sekret ishin serbët, sepse ata ishin shumë të kënaqur me ardhjen e trupave ruse sapo i panë ata të shkojnë në aeroportin e Sllatinës.

Komandanti Pavlov thotë se ai bërtiti "Shko, shko".

Pak momente më vonë, britanikët arritën, kishte një lloj vrasjeje të armëve, por në fund të aksionit, ajo u krye pa asnjë plumb, shkruan mediumi rus.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat