Pesë skenarët skandalozë të Thaçit - Bota Sot
Pesë skenarët skandalozë të Thaçit

Aktuale

Pesë skenarët skandalozë të Thaçit

Nga: D.RR Më: 13 qershor 2019 Në ora: 21:29
Hashim Thaçi

Njohësi i çështjeve politike, Haki Abazi, në një postim të tij në Facebook ka radhitur sipas tij, pesë skenarët, të cilët ai i quan “shumë episoda dhe një hipokrit”.

Në fund të shkrimit të tij, Abazi thotë se nuk durohet hipokrizia.

Postimi i plotë:

Shume episoda dhe nje hipokrit

Skenari i pare eshte ngjitja shkalleve te pushtetit duke i bere shkallet me gjak. Nje perqares dhe demtues i interesit te shteti qe nuk ka zgjedhur mjete e forma per te ardhur ne pushtetin qe ka luftuar edhe popullin edhe shtetin dhe te ardhemen e gjeneratave. Pervetesimin e luftes se UCK per te pervtsuar pushtetin per te zhvatur vendin dhe per te shaktrruar kohezionin social e kombetare duke shtrire per toke qytetarin e rendomte, luftetarine e verete te per lirine dhe pavaresine e vendit. Grabites dhe i pangopur.

Skenari i dyte eshte perzgjedhja president me dredhi, tradheti, mashtrim dhe manipulim e dhune, ky skenar ka skena te trishtueshme te vazhdimit te episodave te vererave te shtrenjta para syve te mekur te fukarase qe kerkon lemoshe ne semaforat e Prishtines, dalledisje me aragosta qindra eurosh, perkuljeve para pllakave ku shkruhet per "terroristet shqiptare' bredhjeardhjeve te Brukselit dhe skutave qe kane degraduar cdo pozite dhe vlere qe shteti i ri kishte krijuar me mund. Ndarja dhe lojrat me kufinjet sipas episodes ku dreqerit behen bashke per te qene hijenat e shkyerjes se hartes. Injorance poshteruese diaspores.

Skenari i trete eshte i paraqitjes para komsionit parlamentar ku ka ofenduar ne menyren me te ulet dhe me te poshter institucionet e Kosoves, parlamentaret e te gjitha partive perveq asaj te vehtes dhe ka shperfaqur narcisoizmin dhe cmendurine perpara fakteve te krimit te bere te kidnapimit te qytetareve para femijeve dhe bashkeshorteve duke shkuar ne misionine shenjte te mesimedhenjes. Keta mesimedhenes kane qene edhe mesimdhensit e djalit te tij. Nuk ka se si dhe ku te degradoje vepra e nej nejru qe askush nuk deshiron te jete i asociuar me te dhe sistemin qe ka ndertuar rreth vehtes. Timoni i tij i drejtuar nga lindja eshte ofendim per te gjithe ata qe u bene strehe per ne dhe ndihmuan qe te ndertohet baza e shtetit tone.

Skenari i katert ka te beje me ate qe pame hapur e sheshazi, vetmine tij dhe kundershtimin e qytetareve ndaj prezences se tij ne publik. Injorim total dhe shprehur hapur nga miqet e Kosoves, ata qe u bene ndermejtesit dhe futen gjithe karrieren dhe jeten e tyre dorzon per lirine dhe pavaresine tone.
Respekt per te gjithe ata qe i fisheklluan hipokritit, dhe refuzuan te pranojne ofendimin. Po ata qytetare qe ishin dje aty ne festimine e 20 vjetorit te lirise ishin aty edhe me 29 Shtator 2018 kur ai iku dhe shkoi ne vizite tek rrethojat e liqenit me ngjyrat e shtetit qe po sfidon ekzistencen e shtetit dhe kombit tone. Ai shkoi atje per te legjitimuar ngjyrat e flamurit dhe per te injoruar qytetaret qe brohorisnin kunder tij. Qytetaret e injoruan dje dhe jane duke kerkuar qe ai te shkoi njehere e pergjithemone per ta lene vendin dhe njerezit ne rrugen e tyre te ndertimit te shtetit. Episodat e skenarit te katert do te jene edhe me interesante, nje nje njeri i parendesishem, e denuar e i perjashtuar nga te gjithe e mes sumit nga miqet e tij te dikurshem te cilet mbajne mend pergjithemone thiken e futur pas shpine.

Skenari i peste eshte ai qe lidhe te gjithe te tjeret, nentoka, aty ku shpurth dhe leshon lemerine e cmendur mbi nevojen per te kontrolluar cdo gje dhe te gjithe qe mund te konsiderohen "rrezik e kundershtare" te sistemit zhvates dhe kryekput antishtetror. Ne skenat e episodave te panumerta te kercnimit ndaj atyre qe guxojne te financiojne e perkrahin media- televizione te pavarura apo edhe qe marrin guximin per te kundershtuar diktaturen kapilare me sistemin e qelbur qe po e mban ne kembe kete figure hipokrite dhe fosil( mbetje) i sistemit te shekullit te kaluar.

***
As lirine e as paqen nuk e kemi bere pas 20 viteve e aq me pak kemi bere shtet- kemi bere nje burg kolektiv me gardiane te pasur dhe me drejtor super te hhipokrit . Keshtu siq eshte me kete kaste dhe piramiden e sistemit te dikttatures kapilare shteti nuk do te behet, kultura nuk do te shtohet, zhvillimi nuk do te vije, deshira per te dhuruar dhe sakrifikuar nuk do te rritet e solidariteti do te vije si dore e mashtrimit nga ata qe moren gjithcka dhe japin nje cope buke per lemoshe.

#Nukdurohethipokrizia

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...