Shefja e zyrës së BE-së: Për liberalizimin e vizave duhet të mbahen 95 kriteret - Bota Sot
Shefja e zyrës së BE-së: Për liberalizimin e vizave duhet të mbahen 95 kriteret

Aktuale

Shefja e zyrës së BE-së: Për liberalizimin e vizave duhet të mbahen 95 kriteret

Më: 20 qershor 2019 Në ora: 19:41
Natalya Apostolova, shefe e Zyrës së BE-së në Kosovë.

Sa herë që pyetem për liberalizimin e vizave, unë kërkoj që të ketë durim. E di që durimi ka kufi, por kam një mesazh të rëndësishëm që dua t’ua jap edhe qeverisë dhe institucioneve, ka thënë për Interaktivin e sotëm Natalya Apostolova, shefe e Zyrës së BE-së në Kosovë.

Ka shtuar se Kosova i ka përmbushur 95 kritere që janë kërkuar nga Komisioni, por derisa koha kalon, të gjitha këto 95 kritere duhet mbajtur.

“Këto kritere janë vendosur për ta afruar Kosovën me standardet evropiane në luftimin e korrupsionit e krimit të organizuar. Ajo që duhet është që kriteret të mirëmbahen, sepse vetëm në këtë mënyrë shtetet anëtare të BE-së do të binden që Kosova është e gatshme të fitojë liberalizimin e vizave”, ka thënë ajo.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat