Dy aktiviste nga Kosova shpërblehen nga Komisioni Evropian - Bota Sot
Dy aktiviste nga Kosova shpërblehen nga Komisioni Evropian

Aktuale

Dy aktiviste nga Kosova shpërblehen nga Komisioni Evropian

Më: 12 korrik 2019 Në ora: 15:24
Komisioni Evropian

Është mbajtur edicioni i tretë i “Çmimit të Romëve për Integrim” i Komisionit Evropian në Bruksel.

Në këtë organizim u zgjodhën gjithsej 14-të fituese, prej tyre dy ishin nga Kosova: aktivistet Shpresa Agushi dhe Kendiza Lala.

 “Është privilegj për mua që të punoj për komunitetin tim , fëmijët dhe gratë rome kanë nevojë që dikush të jetë zëri i tyre” – është shprehur Kendiza Lala.

Ministrja e Integrimeve Evropiane Dhurata Hoxha ka njoftuar se të dyja aktivistet kanë kontribuar në arritje dhe ndryshime të mëdha në komunitete, për çka edhe u shpërblyen nga Komisioni Evropian.

Gjersa edhe ministrja ka shkruar se shembulli i këtyre 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...