Analisti njohur: Ndërhyrja e klerikëve fetar në shkolla, thyerje e rëndë e karakterit sekular të vendit tonë - Bota Sot
Analisti njohur: Ndërhyrja e klerikëve fetar në shkolla, thyerje e rëndë e karakterit sekular të vendit tonë

Aktuale

Analisti njohur: Ndërhyrja e klerikëve fetar në shkolla, thyerje e rëndë e karakterit sekular të vendit tonë

Nga: V.R Më: 17 korrik 2019 Në ora: 15:34
Lulzim Peci

Analisti njohur, Lulzim Peci, ka thënë se edukata fetare, në mënyrë si e kupton Këshilli i Bashkësisë Islame, është ndërhyrje e predikimit fetar në shkolla të një shteti sekular, shkruan “Bota sot”.

Postimi plotë i Lulzim Pecit:

Edukata fetare, ne menyren si po e kupton Keshilli i Bashkesise Islame eshte nderhyrje e predikimit fetare ne shkolla te nje shteti sekular, permes dyerve te vogla. Medreseja e Prishtines nuk ka mandat ligjor qe te organizoj kurse te tilla.

 

Nese bash duhet te mesohet ne lidhje me fete ne shkolla, atehere, aty duhet te mesohet per historine e lindjes dhe zhvillimit te tyre, duke perfshire ketu te gjitha religjionet dominante te botes, dhe ate nga aspekti shkencor dhe jo nga ai doktrinaro-fetare. Por, ne Kosove, ne nuk kemi kuadra qe do te mund te plotesonin nevojat e sistemit arsimor ne Kosove, per kete edukim ne lidhje me religjionet. Prandaj, nese duhet ta bejme kete, se pari duhet te pergatiten kuadrot arsimore.

Nderhyrja e klerikeve fetare tek femijet, tek nxenesit e shkollave fillore eshte thyerje e rende e karakterit sekular te vendit tone.

Per edukim islam ne kemi medresa dhe Fakultetin e Studimeve Islame ne te cilat mund te shkojne te rinjte qe jane te interesuar te mesojne dhe dine me shume dhe te studjojne fene islame, dhe kete askush nuk e ndalon.

MASHT-i duhet te merre masa te menjehershme per veprimet e tilla te Keshillit te Bashkesise Islame, dhe ta ndaj si thote populli “shapin nga sheqeri”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...