Kosova tashmë e ka ushtrinë, por Vulini është ende kundër - Bota Sot
Kosova tashmë e ka ushtrinë, por Vulini është ende kundër

Aktuale

Kosova tashmë e ka ushtrinë, por Vulini është ende kundër

Më: 17 korrik 2019 Në ora: 18:03
Aleksandar Vulin

Ministri i Mbrojtjes së Serbisë, Aleksandar Vulin, është shprehur kundër formimit të Ushtrisë së Kosovës, duke e quajtur atë si një ‘kërcënim të madh’ për paqen.

Gjatë një takimi sot me komandantin Suprem të Forcave Aleate në Evropë, gjeneralin Tod Walters, Vulin theksoi se Serbinë misioni KFOR është i vetmi formacion legjitim i armatosur në Kosovë dhe garantuesin e vetëm të sigurisë së saj.

"Të gjitha vendet që përbëjnë KFOR-in kanë mirënjohjen tonë për ruajtjen e paqes në territorin e Kosovës, andaj është shumë shqetësuese për Serbinë kur numri ose roli i KFOR-it zvogëlohet", tha ai.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...