Baraliu: Pas 45 ditëve presidenti duhet të shpall zgjedhjet e jashtëzakonshme - Bota Sot
Baraliu: Pas 45 ditëve presidenti duhet të shpall zgjedhjet e jashtëzakonshme

Aktuale

Baraliu: Pas 45 ditëve presidenti duhet të shpall zgjedhjet e jashtëzakonshme

Më: 19 korrik 2019 Në ora: 17:51
Mazllum Baraliu

Pas dorëheqjes së kryeministrit Ramush Haradinaj, profesori universitar Mazllum Baraliu ka treguar se cilat janë procedurat për të shkuar në zgjedhje.

Ai tha se kur jep dorëheqje kryeministri nënkupton rënie e Qeverisë dhe në këtë rast presidenti i vendit duhet të shpallë zgjedhjet e jashtëzakonshme 

 “Kur jep dorëheqje kryeministri automatikisht dorëheqja e kryeministrit nënkupton rënie të Qeverisë dhe në rast të rënies së Qeverisë atëherë presidenti i Kosovës duhet të shpall zgjedhjet e jashtëzakonshme në afat prej 45 ditësh më së largu dhe të mbahen zgjedhjet e jashtëzakonshme. Këto zgjedhje duhet të prodhojnë institucione të reja pas zgjedhjeve”, tha ai.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat