Mustafa: Nga sot vendi është në zgjedhje - Bota Sot
Mustafa: Nga sot vendi është në zgjedhje

Aktuale

Mustafa: Nga sot vendi është në zgjedhje

Më: 19 korrik 2019 Në ora: 21:02
Isa Mustafa

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, në një konferencë për media, ka deklaruar se vendi do të shkojë në zgjedhje dhe se partia e tij nuk pranon qeveri teknike.

Mustafa, ka shprehur qëndrimin pas mbledhjes së Kryësisë së LDK-së, mbajtur pas dorëheqjes së kryeministrit Ramush Haradinaj.

“Vendi është pa Qeveri. LDK kërkon nga Presidenti që të nisë konsultimet me subjektet politike për caktimin e datës së zgjedhjeve”, ka thënë Mustafa.

Ai është shprehur se LDK e ka thënë se kjo qeveri nuk ka legjitimitet. “Këto zgjedhje do t’u mundësojnë qytetarëve që t’i japin legjitimitetin qeverisë”, ka theksuar Mustafa.

Mustafa gjithashtu shtoi se partia e tij me keqardhje e ka pranuar lajmin për ftesën që i është bërë kryeministrit të Kosovës për intervistim nga Gjykata Speciale.

“Me keqardhje e kemi pranuar lajmin. Askush nga ne nuk ka qenë i informuar për ftesën që i është bërë z.Haradinaj për t’u intervistuar nga Gjykata Speciale në Hagë”, tha Mustafa.

Ai tha se LDK-ja e vlerëson faktin që Haradinaj ka shkuar “i zhveshur” nga pozita e kryeministrit të vendit.

“Ne e vlerësojmë vendimin e tij që të shkojë “i zhveshur” nga posti që ka mbajtur deri më sot”, tha Isa Mustafa.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...