Pelegrinët nga Kosova nisin Haxhin - Bota Sot
Pelegrinët nga Kosova nisin Haxhin

Aktuale

Pelegrinët nga Kosova nisin Haxhin

Më: 10 gusht 2019 Në ora: 08:07
Ilustrim

Bashkësia Islame e Kosovës ka njoftuar se të gjithë haxhinjtë kosovarë janë në gjendje të mirë shëndetësore.

“Sipas njoftimit të marrë nga përgjegjësit e haxhit të cilët janë atje, të gjithë haxhitë janë shëndoshë e mirë dhe gjithçka deri më tani ka shkuar sipas planit të paraparë.”, thuhet në njoftimin e BIK-ut.

Sipas Bashkësisë Islame, haxhinjtë kosovarë po bëhen gati për të qëndruar në Arafat në kuadër të ritit për kryerjen e këtij obligimi fetar të konfesionit islam.

“Haxhitë kosovarë, së bashku me të gjithë haxhitë e tjerë, sot kanë filluar përgatitjet për të dalë në rrafshnaltën e Arafatit, ku do të qëndrojnë deri nesër në mbrëmje.”, njofton BIK.

Haxh është titull që u jepet besimtarëve myslimanë, të cilët shtegtojnë në vendet e ashtuquajtura të shenjta.

Image
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...