Pompeo: Normalizimi i marrëdhënieve me Kosovën forcon stabilitetin e Serbisë - Bota Sot
Pompeo: Normalizimi i marrëdhënieve me Kosovën forcon stabilitetin e Serbisë

Aktuale

Pompeo: Normalizimi i marrëdhënieve me Kosovën forcon stabilitetin e Serbisë

Më: 20 gusht 2019 Në ora: 21:53
Aleksandar Vuçiq, Mike Pompeo

Sekretari i Shtetit amerikan Mike Pompeo tha pas bisedimeve me presidentin e Serbisë Aleksandar Vuçiq sonte në Nju Jork, se normalizimi i marrëdhënieve me Kosovën do të forcojë stabilitetin dhe prosperitetin e Serbisë, Ballkanit Perëndimor dhe komunitetit transatlantik.

Pompeo shkroi në Twitter se kishte një "drekë produktive" me Vuçiq, duke diskutuar "dialogun Kosovë-Serbi" dhe hyrjen e Serbisë në Bashkimin Evropian.

"Një drekë produktive me presidentin serb Aleksandar Vuçiq për dialogun midis Kosovës dhe Serbisë dhe pranimit të Serbisë në Bashkimin Evropian. Normalizimi i marrëdhënieve me Kosovën do të forcojë stabilitetin dhe prosperitetin e Serbisë, Ballkanit Perëndimor dhe komunitetit transatlantik ", tha diplomati amerikan.

Pompeo dhe Vuçiq diskutuan në margjinat e një seance të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara për situatën në Lindjen e Mesme.

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...