Vjosa Osmani nderon Shën Terezën për Ditën Ndërkombëtare të Bamirësisë

Aktuale

Vjosa Osmani nderon Shën Terezën për Ditën Ndërkombëtare të Bamirësisë

Më: 5 shtator 2019 Në ora: 12:36
Vjosa Osmani

Sot, në "Ditën Ndërkombëtare të Bamirësisë", kandidatja e LDK-së, për kryeministre Vjosa Osmani, nderoi simbolin universal të dashurisë ndaj njerëzimit, humanisten e madhe shqiptare, Agnesë Gonxhe Bojaxhiut – Shën Terezën.

Nëpërmjet respektit ndaj figurës së saj, Osmani shpreh mirënjohje edhe ndaj të gjithë njerëzve të vullnetit të mirë, të cilët na dhanë shëmbëlltyra se si duhet të kultivohet dashuria ndaj njerëzimit dhe i falën atij shumë dashuri.  :Përkushtimi i saj human, të bashkëjetuarit me më të braktisurit e kësaj bote, të varfrit dhe të sëmurët, e kthyen këtë grua shqiptare në shëmbëlltyrë rrezatuese të njerëzimit. Edhe sot, shëmbëlltyra e saj na shërben për vepra paqeje, dashurie e respekti, si dhe për ta përlindur rolin e gruas shqiptare në familje dhe në shoqëri. Nëpërmjet shembullit të saj, bota i njohu vlerat e shpirtit bujar të shqiptarëve. Miku i madh i popullit tonë, ish-presidenti amerikan, Bill Klinton, theksonte se "ishte personaliteti i Nënë Terezës ai që e kishte shtyrë ta njihte e ta donte popullin shqiptar",

Sot, më shumë se kurrë, populli ynë ka nevojë për ta kultivuar besimin në njëri-tjetrin dhe rikthejë shpresën, besimin dhe vullnetin për të ecur drejt një të ardhmeje më prosperuese.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat