Ish zëdhënësja e Komisionit Evropian tregon për “Bota sot” se çka duhet të bëj Kosova për ta fituar liberalizimin e vizave - Bota Sot
Ish zëdhënësja e Komisionit Evropian tregon për “Bota sot” se çka duhet të bëj Kosova për ta fituar liberalizimin e vizave

Aktuale

Ish zëdhënësja e Komisionit Evropian tregon për “Bota sot” se çka duhet të bëj Kosova për ta fituar liberalizimin e vizave

Nga: V.R Më: 9 shtator 2019 Në ora: 16:16
Foto Ilustrim

Në një bashkëbisedim me gazetën “Bota sot”, ish-zëdhënësja e Komisionit Evropian, Maja Kocijançiç, ka njoftuar se nuk do të arrihet liberalizimi vizave nëse nuk luftohet krimi i organizuar, pasi tashmë ratifikimi i marrëveshjes së demarkacionit të kufirit me Malin e Zi është arritur.

“Meqë zyrtarisht Ratifikimi i Kufirit me Malin e zi është arritur, tash ka mbet lufta e hekur ndaj korrupsionit dhe krimit të organizuar për të fituar liberalizimin e vizave”, tha ajo.

Ndryshe, Kocijançiç, ndër të tjera, tha se tani është në dorën e Parlamentit Evropian dhe Këshillit që të miratojnë propozimin e Komisionit, për të miratuar udhëtimin pa viza për qytetarët e Kosovës, por gjithmonë pasi Kosova të ketë ushtruar forcën ndaj krimit dhe korrupsionit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...