BE do të jetë vëzhguese e Zgjedhjeve në Kosovë - Bota Sot
BE do të jetë vëzhguese e Zgjedhjeve në Kosovë

Aktuale

BE do të jetë vëzhguese e Zgjedhjeve në Kosovë

Më: 13 shtator 2019 Në ora: 17:29
Foto ilustrim

Bashkimi Evropian i është përgjigjur ftesës së presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi për t’i vëzhguar zgjedhjet e 6 tetorit.

Përmes një komunikate për shtyp, BE ka treguar se do të vëzhgoj Zgjedhjet e parakohshme Parlamentare në Kosovë.

Zyrtarja e lartë e BE-së, Federica Mogherini ka emëruar Viola von Cramon-Taubadel si Krye-vëzhguese të zgjedhjeve.

“Unë besoj që është e rëndësishme për BE-në të vazhdoj të përcjellë zgjedhjet në Kosovë, që filluan nga viti 2009. Unë besoj se vëzhgimi ynë do të jetë i rëndësishëm në këto zgjedhje. Është nder i madh për mua që të udhëheq këtë mision të BE-së dhe unë e kam pranuar këtë detyrë me plotë përgjegjësi”, u shprehë Viola von Cramon-Taubadel.

Zgjedhjet e parakohshme u shpallën në Kosovë pasi kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj dha dorëheqje për shkak të ftesës që mori nga Gjykata Speciale.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...