Nagavci: Kurti do ta udhëhiqte dialogun me Serbinë si kryemiministër - Bota Sot
Nagavci: Kurti do ta udhëhiqte dialogun me Serbinë si kryemiministër

Aktuale

Nagavci: Kurti do ta udhëhiqte dialogun me Serbinë si kryemiministër

Më: 13 shtator 2019 Në ora: 23:37
Arbërie Nagavci

Kandidatja për deputete nga Vetëvendosje, Arbërie Nagavci, ka treguar qëndrimet e kësaj partie në raport me taksën dhe dialogun.

Nagavci ka thënë se më të fituar zgjedhjet Vetëvendosje, dialogun do ta kryesojë Albin Kurti si kryeministër.

Ajo thotë se tashmë Kurti i ka paraqitur pesë hapa se si Kosova do të paraqitet në dialog me Serbinë.

“Asnjëherë ne nuk kemi qenë kundër negociatave, por kemi thënë se duhet të kemi kërkesat tona”, tha ajo në Rtv Dukagjini.

Sipas zyrtares së Vetëvendosjes, në dialog duhen shqyrtuar 33 marrëveshjet e arritura deri më tani gjatë bisedimeve.

Ajo ka thënë se Kosova duhet të caktojë çështjet e panegociueshme siç është ndarja e Kosovës, e më pas ekipi negociator do të merr legjitimitetin qytetar.

Sa i përket taksës, Nagavci ka thënë se qëndrimet e Vetëvendosjes për reciprocitet të plotë janë prej shumë vitesh dhe sipas saj tashmë shumë parti po vijnë në këto qëndrime.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...