Harçenko: "Rusia nuk e kupton pse ndarja e Kosovës të jetë presedan " - Bota Sot
Harçenko: "Rusia nuk e kupton pse ndarja e Kosovës të jetë presedan "

Aktuale

Harçenko: "Rusia nuk e kupton pse ndarja e Kosovës të jetë presedan "

Nga: Fatmir Beka Më: 14 shtator 2019 Në ora: 08:25
Ambasadori rus në Beograd Aleksandar Harçenko

Ambasadori rus në Beograd Aleksandar Harçenko në një intervistë për “Politika” ka thënë se “nuk e kupton pse ndarja e Kosovës do të krijoj presedan në Evropë”, përcjell “Bota Sot”.

Ai ka theksuar se Rusia nuk angazhohet për ndarje të kosovës , sikurse as për ndonjë opsion të zgjidhjes së çështjes së Kosovës, por nuk kupton pse ndarja e Kosovës do krijoj presedan në Evropë.

Duke u përgjigjur në një nga pyetjet e kësja gazet: nëse tash do ktheheshim në formatin e "treshes" nga  viti 2007, kur ju keni përfaqësuar Rusinë, Volfgang Ishinger Gjermaninë dhe BE-në dhe Frenk Vizner ShBA – do të shihnim se rezultati do të ishte dy me një. Moska dhe Berlini janë kundër ndarjes së Kosovës, ndërkohë që amerikanët ndoshta janë për atë?

Harçenko ka thënë se ish-Jugosllavia është ndarë në shumë mënyra, nuk ishte presedan copëtimi i SRFJ, as më pas i SRJ, dërsa tash thuhet se ndarja e Kosovës do të ishte presedan.

"Deklarata të këtilla tingëllojnë çuditshëm", porositi ambasadori rus për “Politika”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...