Avdullah Hoti: Askush s’do të lejohet t’i fusë duart në arkën e shtetit - Bota Sot
Avdullah Hoti: Askush s’do të lejohet t’i fusë duart në arkën e shtetit

Aktuale

Avdullah Hoti: Askush s’do të lejohet t’i fusë duart në arkën e shtetit

Më: 20 shtator 2019 Në ora: 16:16
Avdullah Hoti

Avdullah Hoti nga Lidhja Demokratike e Kosovës, Avdullah Hoti, ka thënë se askush nuk do të lejohet t’i fus duart në arkën e shtetit.

Sipas tij, as me vendime të qeverisë nuk do të mund të ndahen mjete jashtë ligjit, siç ka ndodhur në dy vjetët e fundit.

“Në qeverinë në ardhje do të ketë transparencë të plotë të shpenzimeve publike, me zero shpenzime luksi dhe do të zbatohet Programi Nacional i Kursimeve”.

“Arka e shtetit do të ketë zot. Askush nuk do të lejohet të fusë duart në arkën e shtetit. As me vendime të qeverisë nuk do të mund të ndahen mjete jashtë ligjit, siç ka ndodhur në dy vjetët e fundit”.

“Ministri i Financave nuk do të jetë evidentues i shpenzimeve që bëjnë ministrat dhe kryeministri, por do t’i menaxhojë ato sipas ligjit, duke i ndarë drejt dhe me transparencë. Financat publike janë mjete të qytetarëve që vetëm i menaxhon qeveria”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...