Kurti: Në parim, LDK-ja ka pranuar të ketë koalicion - Bota Sot
Kurti: Në parim, LDK-ja ka pranuar të ketë koalicion

Aktuale

Kurti: Në parim, LDK-ja ka pranuar të ketë koalicion

Më: 9 tetor 2019 Në ora: 22:22
Albin Kurti

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje dhe kandidati i kësaj partie për Kryeministër të Kosovës, tha në “Opinion” se Lidhja Demokratike e Kosovës ka pranuar në parim të hyjë në koalicion me ta për krijimin e qeverisë së re.

“Në parim kanë pranuar që të kenë koalicion me ne. Kanë pranuar që të kenë koalicion me ne dhe ne nesër do të kemi një takim ku do të marrim pjesë unë dhe nënkryetari i Lëvizjes Vetëvendosjes, Prof. Besnik Bislimi, ndërkaq nga LDK-ja do të jenë prof. Isa Mustafa dhe kandidatja e LDK-së, Vjosa Osmani.”

Kurti tha se LVV-ja dhe LDK-ja nuk kanë asnjë zgjidhje tjetër, përveçse të hyjnë në koalicion së bashku.

“Pra ne nuk kemi zgjidhje tjetër. Jemi të dënuar të bashkëpunojmë. Ishim opozitë të dyja, ndryshimi nënkupton që opozita bëhet qeveri dhe mu këtë gjë e ka dashur populli me pjesëmarrje masive në zgjedhjet e 6 Tetorit.”

Kurti tha se posti i Kryeministrit nuk është në tryezën e negociatave, pasi sipas tij këtë e ka vendosur populli në kutitë e votimit, kur e nxori LVV-ja si parti të parë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...