Kaq vota ka marrë në Malishevë Fatmir Limaj - Bota Sot
Kaq vota ka marrë në Malishevë Fatmir Limaj

Aktuale

Kaq vota ka marrë në Malishevë Fatmir Limaj

Më: 9 tetor 2019 Në ora: 23:07
Fatmir Limaj

Fatmir Limaj, në vendlidjen e tij në Malishevë ka marrë 822 vota.

Në vendlindjen e Fatmir Limajt, në fshatin Banjë të Malishevës, koalicioni Nisma-AKR-PD, ka marrë mbi 50 për qind të votave.

Në shkollën fillore “Naim Frashëri”, në fshatin Banjë, koalicioni Nisma-AKR-PD, me kandidatin për kryeministër Fatmir Limaj, ka marrë 822 vota. Pas koalicionit Nisma-AKR-PD më së shumti vota në fshatin Banjë ka arritur të marrë LDK, gjithsej 268. I treti është radhitur koalicioni AAK-PSD me 127 vota, pas saj vjen PDK me 121 vota dhe Lëvizja Vetëvendosje me 110 vota.

Në secilin prej 4 vendvotimeve në shkollën fillore “Naim Frashëri”, koalicioni Nisma-AKR-PD kanë marrë mbi 50 për qind të votave.

Në vendvotimin 3032A/01R, Nisma-AKR-PD ka grumbulluar 198 vota apo 54,70%, LDK ka marrë 75 apo 20,72%, VV ka arritur të marrë 38 ose 10,50% të votave, koalicioni AAK-PSD ka marrë 27 apo 7,46%, ndërsa e fundit në këtë vendvotim është radhitur PDK me 14 vota ose 3,87%.

Në vendvotimin e dytë në këtë shkollë, 3032A/02R, koalicioni Nisma-AKR-PD ka marrë 183 vota ose 53,35%. Pas këtij koalicioni është radhitur LDK me 54 ose 15,74%, e treta me më së shumti vota është PDK me 42 vota ose 12,24%, pas PDK-së është radhitur koalicioni AAK-PSD m e 37 vota ose 10,79%. E fundit në këtë vendvotim është Lëvizja Vetëvendosje me 24 vota ose 7%.

Ndërsa në vendvotimin 3032A/03R, koalicioni Nisma-AKR-PD ka marrë  248 vota ose 60,78%, e dyta është radhitur LDK me 65 ose 15,93%. E treta me më së shumti vota është PDK me 54 vota apo 13,24%. Pas PDK-së, në këtë vendvotim vjen koalicioni AAK-PSD me 24 vota ose 5,88%. E fundit është radhitur Lëvizja Vetëvendosje me 17 vota ose 4,17%.

Edhe në vendvotimin e katërt të fshatit Banjë, në vendlindjen e Fatmir Limajt, koalicioni Nisma-AKR-PD ka marrë 193 vota ose 52,88%. E dyta pas koalicionit Nisma-AKR-PD vjen LDK me 54 ose 14,79%, më pas është radhitur PDK me 43 vota apo 11,78%. Si e katërta në këtë vendvotim është votuar koalicioni AAK-PSD, me 39 vota ose 10,68%. E fundit me më pak vota nga partitë dhe koalicionet e mëdha është radhitur Lëvizja Vetëvendosje me 31 vota ose 8,49%.

Në Malishevë, sipas rezultateve preliminare të KQZ-së i pari ka dalë koalicioni Nisma-AKR-PD me 7.383 vota ose 35,95%, e dyta PDK me 4.825 vota ose 23,50%, e treta LDK me 4.044 ose 19,69% të votave. Pas tri partive të para, më shumë vota ka arritur të marrë Lëvizja Vetëvendosje me gjithsej 2.652 vota ose 12,91%. Kurse koalicioni AAK-PSD, në Malishevë ka grumbulluar 1.440 vota ose 7,01% të votave.

Zgjedhjet e parakohshme parlamentare u mbajtën më 6 tetor.

Sipas rezultateve preliminare të KQZ-së fituese e këtyre zgjedhjeve është Lëvizja Vetëvendosje me 203 mijë e 052 vota apo 25.49 për qind. Ndërsa, LDK doli e dyta me 197 mijë e 702 vota apo 24.82 për qind të votave. Në bazë të rezultateve preliminare të KQZ-së, koalicioni Nisma-AKR-PD nuk e ka kaluar pragun zgjedhor. Ata kanë grumbulluar 39,495 vota ose 4.96%. Në këtë rezultat nuk janë numëruar votat e diasporës, votat me kusht, me postë dhe të personave me nevoja të veçanta.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...