Lista Serbe takohet me Palmerin, ja çka i thanë për Kurtin - Bota Sot
Lista Serbe takohet me Palmerin, ja çka i thanë për Kurtin

Aktuale

Lista Serbe takohet me Palmerin, ja çka i thanë për Kurtin

Më: 1 nëntor 2019 Në ora: 16:27
Pamje nga takimi

Një delegacion i Listës Serbe, i udhëhequr nga presidenti Goran Rakiq dhe nënkryetarët Dalibor Jevtic dhe Igor Simic, u takuan sot me Përfaqësuesin Special të SHBA për Ballkanin Perëndimor Matthew Palmer dhe Ambasadorin e SHBA në Prishtinë, Philip Kosnet.

Në këtë takim u analizua situata pas zgjedhjeve në Kosovë me një fokus të veçantë vazhdimi i dialogut Beograd-Prishtinë, me qëllim të uljes së tensioneve dhe ruajtjes së paqes.

Po ashtu, përfaqësuesit e Listës Serbe shprehën një qëndrim të qartë se është urgjente heqja e taksës dhe vazhdimi i dialogut për të gjetur një zgjidhje kompromisi.

“Sa i përket pjesëmarrjes në qeveri, ne nuk do të futemi në atë qeveri në kushte të tilla, sepse nuk kemi nevojë për funksione për hir të tyre, por për të mbrojtur interesat e popullit serb”, thuhet në reagimin e kësaj partie.

Matthew Palmer, nga ana tjetër, theksoi se Shtetet e Bashkuara janë veçanërisht të interesuar për formimin e shpejtë të qeverisë dhe vazhdimin e vazhdueshëm të dialogut Beograd-Prishtinë, si dhe respektimin e plotë për sundimin e ligjit, i cili do të mundësojë zhvillim ekonomik dhe jetë më të mirë për të gjithë qytetarët.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat