Ngjarjet për ditën e sotme - Bota Sot
Ngjarjet për ditën e sotme

Aktuale

Ngjarjet për ditën e sotme

Më: 2 nëntor 2019 Në ora: 06:06
Ilustrim

Ngjarjet e datës 2 nëntor 2019

 - Ministria e Drejtësisë, në bashkëpunim me Projektin USAID, organizon Kuvendin e themelimit të Odës së Ndërmjetësuesve. (Objekti i ish Rilindjes, ora 8:30)

- Forumi i Gruas i LDK-së, përkrahur nga Fondacioni Konrad Adenauer Stiftung, mban konferencën “Gratë si forcë shtytëse në politikë” e cila udhëheqët nga  kryetarja e Forumit të Gruas të Partive Popullore Evropiane, znj. Doris Pack. (Resort Planet, në Gjilan, ora 10:00)

- Kompania teatrore Liria dhe Simon Pitaqaj prezantojnë Lexim e diskutim me Rexhep Mitrovicën e Arben Bajraktarin: Inkuizatori i madh. (Teatri Kombëtar i Kosovës, ora 10:00)

- Nën patronatin e Kryetarit të Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka do të organizohet turneu i dytë memorial i shahut "Astrit Dehari". (Shkolla fillore e mesme dhe e ulet "Abdyl Frashëri" në lagjen Ortakoll, ora 11:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi me përkrahje të Departamentit të Shtetit Amerikan - Byrosë së Narkotikëve Ndërkombëtar dhe Çështjeve të Zbatimit të Ligjit dhe NED-it do të mbajë konferencë për media, në të cilën do publikohet raporti: “Prokurorët në Kosovë ngrisin aktakuza ndaj të vdekurve”. (Hotel Sirius, ora 13:00)

- Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj bën homazhe me rastin e shënimit të 30- vjetorit të rënies së Heronjve të Kombit, Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu. (Bregu i Diellit në Prishtinë, ora 14:00)

- Në kuadër të edicionit të dytë te Showcase-it Teatror të Kosovës do të behët shfaqja 'Un Inpsektori'. (Teatri i qytetit “Adriana” në Ferizaj, ora 15:00)

- Mbahet akademi përkujtimore me rastin e 30 vjetorit te rënjes se Dëshmorëve të Kombit  Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu. (Salla e kuqe e Pallatit te Rinisë në Prishtinë, ora 17:00)

- Në kuadër të edicionit të dytë te Showcase-it Teatror të Kosovës do të behët shfaqja  'Sfinga'. (Teatri Kombëtar i Kosovës,, ora 20:00)

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat