“Presidenti i takon LDK-së. Edhe pikë!” - Bota Sot
“Presidenti i takon LDK-së. Edhe pikë!”

Aktuale

“Presidenti i takon LDK-së. Edhe pikë!”

Nga: N.H Më: 3 nëntor 2019 Në ora: 22:47
LDK

Ish-ambasadorja e Kosovës në Itali, Alma Lama, përmes një shkrimi në Facebook, ka thënë se në bazë të rezultatit zgjedhor të 6 tetorit, dhe në bazë të dispozitave aktuale kushtetuese, posti i presidentit i takon LDK-së.

Sipas saj, “në rast se merren vesh për ndryshim të kushtetutës rreth mënyrës së zgjedhjes, është diçka tjetër, por kushtetuta nuk mund të ndryshojë pa 2/3 e votave të minoriteteve”.

Ja shkrimi i saj:

Ne baze te rezultatit zgjedhor te 6 tetorit dhe ne baze te dispozitave aktuale kushtetuese, ku presidenti zgjidhet nga parlamenti, posti i presidentit i takon LDK-se. Pike!

Ne rast se merren vesh per ndryshim te kushtetutes rreth menyres se zgjedhjes, eshte dicka tjeter. Por kushtetuta nuk mund te ndryshoje pa 2/3 e votave te minoriteteve, pra edhe te Listes Serbe.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat