Hakmarrja e Putin: Ia jep Vuçiqit emrat e spiunëve të perëndimit që operojnë Serbi - Bota Sot
Hakmarrja e Putin: Ia jep Vuçiqit emrat e spiunëve të perëndimit që operojnë Serbi

Aktuale

Hakmarrja e Putin: Ia jep Vuçiqit emrat e spiunëve të perëndimit që operojnë Serbi

Më: 6 dhjetor 2019 Në ora: 14:17
Foto ilustrim

Sipas mediave serbe shërbimet serbe do të marrin nga kolegët e tyre rus listë të verifikuar në të cilën renditen emra të spiunëve perëndimor në Serbi dhe bashkëpunëtorëve të tyre të afërt si dhe dëshmitë e veprimtarisë së tyre. Kështu pretendohet nga media serbe se tani shërbimet e tyre kanë dëshmi për spuinë të perëndimit brenda qeverisë serbe.

Skandali i zbuluar të korruptimit të agjentëve të sigurimit serb i ka hidhëruar autoritetet serbe e edhe mediat serbe të afërta me pushtetin. Gazeta serbe Kurir sot shkruan se sipas burimeve të tyre, as Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin nuk i pëlqeu rënia e spiunit të GRU’së famëkeqe.

Kjo lëvizje e re rusëve paraqet hakmarrje të llojit të vet për aferën me spiunin rus i cili u zu muajin e kaluar duke i dhënë para nënkolonelit serb.

Menjëherë pas kësaj ngjarje shërbimet ruse kanë njoftuar ato serbe se do t’i dorëzojnë një grumbull të informacionit sekret dhe praktikisht do të zbulojnë shumicën e madhe të rrjetit të spiunimit perëndimor në Serbi. E gjithë kjo u përfundimisht u vendos pas kontakteve intensive që u bënë ditëve të fundit, e mbyll me vizitën e delegacionit të madh të Serbisë në Sochi të Rusisë, në krye me Presidentin e Serbisë, Aleksandar Vucic, të cilin e takoi Vladimir Putin.

Gazeta serbe Kurir shkruan se ishte vet Putin që kishte dhënë pëlqimin e tij që serbëve t’i jepen i gjithë dokumentacioni për gjithë rrjetin e spiunazhit perëndimor.

Shërbimet serbe do të marrin të gjitha ‘e zeza në të bardhë’, me gjithë dëshmi si fotografi, e raporte sekrete. Shërbimet ruse kanë të dhëna ekzakte, dinë konkretisht gjithçka për çdo agjent individual dhe këtu nuk ka hapësirë për gabime- pretendon burimi nga radhët e sigurimit, i cili ka marrë pjesë vet në marrëveshjen me kolegët rus, shkruan gazeta Kurir.

Ky burim i Kurir ‘i mirë informuar’ në listë ka edhe persona në listë që mbajnë pozita të larta shtetërore.

“Përmenden aty edhe disa emra në qeveri. Me lidhjet e tyre që mbajnë, emrat e kontakteve të tyre, lokacionet e takimeve të tyre” shpjegoi ky burim i medias serbe.

Georgy Kleban, kolonel në agjencinë ushtarake të inteligjencës së Rusisë (GRU) u zbulua muajin e kaluar në Serbi dhe video u publikua në internet dhe u identifikua si agjent i GRU’së famëkeqe. Ai u detyrua të largohej nga rajoni pas zbulimit. Presidenti serb Vucic doli të mos jetë brengosur shumë nga spiunimi e korruptimi sa nga zbulimi se ndodhi dhe brenga për prishjen e miqësisë me Rusinë transmeton GM.

Ky shërbim sekret rus përflitet për vrasje, tentim vrasje në Europë. Posaçërisht në Mbretërinë e Bashkuar me rastine helmimit të Litvinenko të cilin e helmuan, po ashtu tentim vrasja e Sergei Skripal dhe vajza e tij Yulia Skripal. Më e fundit në Ballkan-që dihet- ishte tentimi i penguar i grusht shtetit në Mal të Zi, ku pas gjykimit janë dënuar dy shtetas rus, që dyshohet se janë agjentë rus të GRU’së.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat