Vjen sqarimi i radhës i Xhelal Sveçlës për ‘takimin‘ me Gjuriqin: Ulja afër Gjuriqit ishte çështje protokolli - Bota Sot
Vjen sqarimi i radhës i Xhelal Sveçlës për ‘takimin‘ me Gjuriqin: Ulja afër Gjuriqit ishte çështje protokolli

Aktuale

Vjen sqarimi i radhës i Xhelal Sveçlës për ‘takimin‘ me Gjuriqin: Ulja afër Gjuriqit ishte çështje protokolli

Më: 10 dhjetor 2019 Në ora: 23:44
Xhelal Sveçla

Xhelal Sveçla, ish-deputeti i Vetëvendosjes, ka sqaruar një fotografi që qarkullonte online e në të cilën ai shihej në një tavolinë bashkë me Marko Gjuriqin, shef i zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë.

Ai ka thënë se takimi kishte ndodhur në kuadër të një konference ndërkombëtare e organizuar në Tiranë.

“Kjo është e vërtetë, edhe pse është edhe pak befasuese pse gjithë kjo reklamë negative. Megjithatë, mund të tentoj të shpjegoj si ka rrjedhur kjo. Isha pjesë e një konference ndërkombëtare e organizuar nga një organizatë amerikane e mbështetur nga ministria e Punëve të Jashtme e Gjermanisë. S’është hera e parë që marr pjesë në konferenca të këtij lloji e as të kësaj organizate. Po ashtu përfaqësues të disa subjekteve ishim pjesë edhe atë natë edhe më herët në këto konferenca. Fotografia ishte e bërë gjatë një darke pune. Për mendimin tim, s’ishte asgjë që të bëhej e madhe meqenëse edhe vetë konferenca s’kishte asnjë komponentë sekrete. Unë nuk besoj se ka zyrtar të Serbisë që nuk e mohon atë që ka ndodhur në Kosovë. Edhe Marko Gjuriq i takon këtij grupi, por Lëvizja Vetëvendosje qysh herët ka vendosur se do të marrë pjesë në këto konferenca, pavarësisht a janë përfaqësues të Serbisë apo serbë lokalë pjesë të tryezave me kusht që s’janë sekrete”, ka thënë Sveçla në Interaktiv të KTV-së.

Ai ka thënë se ulja afër Gjuriqit ishte çështje protokolli.

“Ishte çështje protokolli se kush ku ulej. Unë krejt çka bëra ishte se zbatova rregullat e konferencë. Kjo ishte zyrtare dhe vendet i caktoi organizatori. Në rastin e parë s’di se si ishte organizuar renditja e ulëseve. Për mua kjo s’ishte thelbësore. S’është hera e parë që takohemi në konferenca të këtij lloji me përfaqësues të Serbisë, përfshirë edhe Marko Gjuriqin. S’është dëshirë apo vullnet për t’u takuar, por është e rëndësishme të marrim pjesë në këto konferenca që të dekonspirojmë qëndrimet e tyre, të pengojmë qasjen e tyre që historia të harrohet duke tentuar të rishkruajnë historinë të cilën e kemi jetuar e duke ofruar zgjidhje që në asnjë moment s’janë të pranueshme për popullin tonë. Kemi qëndrim se do të jemi jashtëzakonisht të vendosur që të gjitha këto plane të Serbisë në vazhdimësi t’i demaskojmë e të ofrojmë alternativën tonë, sidomos për të drejtat e popullit të Kosovës”, ka thënë tutje ai.

Sveçla ka thënë se diskutimi nuk ishte relaksues dhe se aty ka pasur acarime të kohëpaskohshme. Ka thënë se i ka përmendur pikërisht masakrën e Reçakut, që ditë më parë presidenti serb Aleksandar Vuçiq e quajti trillim

“S’ishte atmosferë relaksuese. U diskutua për bashkëpunimin rajonal. Ka pas acarime të kohëpaskohshme. Kam përmendur çështjen e masakrës së Reçakut, jo vetëm Gjuriqit, por të gjithë pjesëmarrësve pasi isha vetë dëshmitar i masakrës. Kam përmendur rastin kur i është prerë koha një personi. Kam mbyllur tentimin e Gjuriqit dhe tjerëve për të thënë se ishte inskenim. Pati përplasje të qëndrimeve dhe argumenteve e fakteve se si realisht ka ndodhur kjo histori, sidomos prej fillimit të viteve të ’90-a”, ka thënë Sveçla.

Sipas tij, këto deklarata nga ana e Serbisë s’duhet të jenë befasi për Kosovën.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat