Rrëfehen gazetarët e BBC-së : E vështirë të vëm gjum pas asaj që kemi parë në Reçak - Bota Sot
Rrëfehen gazetarët e BBC-së : E vështirë të vëm gjum pas asaj që kemi parë në Reçak

Aktuale

Rrëfehen gazetarët e BBC-së : E vështirë të vëm gjum pas asaj që kemi parë në Reçak

Nga: M.H Më: 15 janar 2020 Në ora: 07:47
Arkiv

Sot bëhen 21 vjet që kur forcat policore dhe ushtarake serbe kryen njërën nga masakrat më të dhimbshme kundër njerëzimit në Reçak, që lanë shumë të vdekur dhe shuan shumë famlije.

Mirëpo Gazeta BBC, rrëfen përmes një video çastet e depërtimit të SHBA dhe aleatët e saj perëndimor për ta shuar luftën mes Kosovës dhe Serbisë.

Por për shumë shqiptarë dhe serbë të Kosovës, konflikti nuk është zgjidhur kurrë, shkruan BCC, përcjell "Bota sot".

Jeremy Bowen, BBC, Albana Kasapi dhe Dejan Anastasijevic raportuan për luftën dhe pasojat e saj, ataa shpjegojnë se si pas qenurit prani e një masakre të tillë nuk kanë mundur të vënë sy në gjumë.

Secili prej tyre, tregojnë momente që kanë parë dhe dhimbshmërinë që kanë ndjerë për burrat, gratë dhe sidomos fëmijët që ishin pjesë një gjenocidi të tillë.

Videon e BBC mund ta hapni KËTU.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat