Osmani kujton Presidentin Rugova: Më shumë se kurrë kemi nevojë të mësojmë prej urtësisë së tij politike

Aktuale

Osmani kujton Presidentin Rugova: Më shumë se kurrë kemi nevojë të mësojmë prej urtësisë së tij politike

Nga: A.SH Më: 21 janar 2020 Në ora: 08:27
Dr. Ibrahim Rugova

Sot bëhen 14 vite që kur është ndarë nga jeta ish Presidenti Ibrahim Rugova.

Nënkryetarja e LDK-së, Vjosa Osmani, e ka kujtuar duke thënë se më shumë se kurrë kemi nevojë të mësojmë prej urtësisë së tij politike së pari, për të ndërtuar ura të brendshme, dhe pastaj, për t’i mirëmbajtë dhe riparuar urat me miqtë tanë ndërkombëtarë.

Postimi në Facebook:

Në katërmbëdhjetë vjetorin e vdekjes së udhëheqësit dhe themeluesit të Kosovës së pavarur e moderne, Presidentit Ibrahim Rugova, më shumë se kurrë kemi nevojë të mësojmë prej urtësisë së tij politike, së pari, për të ndërtuar ura të brendshme, dhe pastaj, për t’i mirëmbajtë dhe riparuar urat me miqtë tanë ndërkombëtarë.

Rugova, sa qe gjallë, na ka mësuar se me miq mund të sendërtohet çdo aspiratë, kurse pa ta, e ardhmja e vendit tonë është e mjegullt. Po ashtu, Rugova na ka lënë testamentin e përhershëm të nevojës për bashkëpunim të brendshëm pa të cilin nuk mund të konsolidojmë shtetin tonë, si dhe domosdonë që te përcjellim rrugën e vullnetin që qytetarët tanë të urtë e të durueshëm e trasojnë për ne, nëpërmjet votës së tyre.
E sot, vlerat e veprimtarisë së Presidentit historik janë të domosdoshme, sidomos në këto ditë të vështira, kur vendi ynë është para vendimeve të rëndësishme politike, që lidhen me zhvillimet e brendshme dhe të jashtme. Në këto ditë të acarta, figura e urtë e tij, na ndihmon që të tejkalojmë vetveten dhe mosdurimin për njëri-tjetrin, drejt bashkimit për interesat e përgjithshme të vendit dhe në respekt të plotë të vullnetit qytetar.

I përhershëm kujtimi për Presidentin dhe njeriun e madh të Kosovës, Dr. Ibrahim Rugova!

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat