Doktor Pali: T’i shmangim zgjedhjet, nëse VV-ja e LDK-ja s’e bëjnë qeverinë

Aktuale

Doktor Pali: T’i shmangim zgjedhjet, nëse VV-ja e LDK-ja s’e bëjnë qeverinë

Më: 21 janar 2020 Në ora: 23:04
Pal Lekaj

Nënkryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Pal Lekaj, ka thënë se në rast të dështimit të Lëvizjes Vetëvendosje dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës për të formuar koalicion qeverisës, atëherë vendi nuk duhet të shkojë në zgjedhje, por partitë politike duhet të bëjnë një zgjidhje.

“Duke e parë këtë qasje të zotit Kurti, Lëvizja Vetëvendosje është një mashtrim i llojit të vet për qytetarët e Kosovës”, ka thënë Lekaj në RTK. 

“Ajo që më shqetëson, Kosova gjendet në vakuum institucional dhe në krizë politike dhe vendit i duhet Qeveria sa më parë”, është shprehur Lekaj, ministër në detyrë i Infrastrukturës dhe Transportit.

“Ne si AAK insistojmë që marrëveshja të ndodhë, por nëse ndodhë vendi nuk guxon të presë”, ka thënë ai.

“Nëse nuk vjen deri te një marrëveshje, partitë politike duhet të ulen dhe të vendosin për zgjidhje të problemit apo për zgjedhje. Unë nuk mendoj që duhet shkuar prapë në zgjedhje”, ka deklaruar Lekaj.

Ai ka thënë se nuk beson që ka hapësirë për një bashkëqeverisje të AAK-së me VV-në.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat