Limaj takon ambasadoren e Francës, flasin për vizat, dialogun dhe formimin e institucioneve - Bota Sot
Limaj takon ambasadoren e Francës, flasin për vizat, dialogun dhe formimin e institucioneve

Aktuale

Limaj takon ambasadoren e Francës, flasin për vizat, dialogun dhe formimin e institucioneve

Më: 22 janar 2020 Në ora: 15:32
Pamje nga takimi

Zëvendëskryeministri në detyre, Fatmir Limaj, ka takuar sot ambasadoren e Francës në Kosovë, Marie-Christine Butel, me të cilën ka biseduar për aktualitetin politik në vend, zhvillimet pas zgjedhore, dialogun me Serbinë dhe liberalizimin e vizave.

Limaj pret që Franca të jetë pro dhe të luajë rol aktiv që Kosova sa më shpejt të marrë liberalizimin e vizave.

“Sa i përket dialogut me Serbinë, Kosova në këtë dialog hyn me objektiva të qarta: arritjen e një marrëveshjeje detyruese për njohje reciproke mes dy vendeve. Me ambasadoren biseduam edhe për formimin e institucioneve të reja dhe besoj që shumë shpejt Kosova do t’i ketë institucionet e reja të dala nga zgjedhjet e 6 tetorit”, ka shkruar Limaj në Facebook.

Kreu i Nismës e ka falënderuar diplomaten franceze për mbështetjen e vazhdueshme që Parisi zyrtar ka dhënë për Kosovën dhe të njëjtën kohë ka shprehur gatishmërinë për të thelluar marrëdhëniet ndërmjet dy vendeve mike.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat