Kosova nuk ka mjete për t’u mbrojtur nga koronavirusi

Aktuale

Kosova nuk ka mjete për t’u mbrojtur nga koronavirusi

Më: 11 shkurt 2020 Në ora: 08:45
Foto

Mbi 900 persona së fundmi është raportuar se kanë vdekur nga koronavirusi, i cili po përhapet furishëm në shumë shtete. Për t’u mbrojtur e për t’i trajtuar rastet në rast të përhapjes së këtij virusi në vend institucioneve shëndetësore do t’u duhen më shumë mjekë e mjete.

Përhapja e virusit vdekjeprurës “Korona” po vazhdon të rritet në Evropë, duke rrezikuar edhe Kosovën. Persona të shumtë nga Kosova, të cilët shkojnë për vizita në shtetet tjera ku ka të prekur me këtë virus e që pastaj kthehen në vend rrezikojnë të preken me koronavirusin, i cili pastaj shumë lehtë mund të bartet edhe te qytetarët tjerë.

Për t’u mbrojtur nga ai nga institucionet e shëndetësisë në vend thuhet se janë të furnizuara me pajisje të nevojshme, mirëpo ditë më parë u ironizua se mjekët kosovarë nuk janë të përgatitur për t’u ballafaquar me virusin kinez. Drejtori i Institutit të Mjekësisë Ligjore, Arsim Gërxhaliu, është shprehur se maskat që po përdoren nga mjekët nuk mund ta ndalin koronavirusin.

Nga Klinika Infektive në QKUK është thënë se momentalisht janë furnizuar me disa pajisje të nevojshme dhe në rast të paraqitjes së rasteve të prekura me virus do të furnizohen edhe me pajisjet tjera. Përveç pajisjeve, problematikë është edhe mungesa e personelit mjekësor në vend. Nga Klinika Infektive është thënë se në rast të përhapjes së koronavirusit do të kërkojnë ndihmë edhe nga infektologët në spitalet rajonale, përderisa vetë këto spitale kanë mungesë të konsiderueshme të stafit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat