Rukiqi-Kurtit: Rikujtojani Ramës se Kosova më lehtë eksporton në vendet skandinave se në Shqipëri - Bota Sot
Rukiqi-Kurtit: Rikujtojani Ramës se Kosova më lehtë eksporton në vendet skandinave se në Shqipëri

Aktuale

Rukiqi-Kurtit: Rikujtojani Ramës se Kosova më lehtë eksporton në vendet skandinave se në Shqipëri

Më: 11 shkurt 2020 Në ora: 10:28
Berat Rukiqi

Gjatë vizitës, kryeministri Kurti do të ketë takime të ndara me presidentin Ilir Meta, kryetarin e Kuvendit, Gramoz Ruçi, kryeministrin Edi Rama, kryetarin e Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj dhe kryetarin e Partisë Demokratike, Lulzim Basha.

Lidhur me këtë vizitë të Kurtit ka reaguar kryetari i Odës Ekonomike, Berat Rukiqi, duke i kërkuar këtij të fundit që t’ia rikujtoj kryeministrit shqiptar Edi Rama që Kosova vazhdon të ketë barriera jo-tarifore për eksportimin e produkteve kosovare drejt Shqipërisë.

Ai me anë të një shkrimi në Facebook ka thënë se, më lehtë eksportohen produktet në drejtim të vendeve skandinave se në Shqipëri.

“I nderuar Kryeministër, ja rikujtoni Kryeministrit Rama, në takimin që e keni sot, që: pas Serbisë, Shqipëria mbetet vendi me më së shumti barriera jo-tarifore për produktet nga Kosova, produkte të caktuara kosovare më lehtë eksportohen në skandinavi se në Shqipëri, dhe niveli i këmbimeve tregtare mes dy vendeve, është jo më shumë se këmbimet mes dy kompanive mesatare evropiane”, ka shkruar Rukiqi.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat