Besian Mustafa: Bujqit do të përfshihen në pakon e rimëkëmbjes ekonomike

Aktuale

Besian Mustafa: Bujqit do të përfshihen në pakon e rimëkëmbjes ekonomike

Më: 29 maj 2020 Në ora: 23:09
Besian Mustafa

Kushtet atmosferike jo të përshtatshme, me rrebeshe shiu shkaktuan dëme të mëdha në bujqësi.

Por për të rikuperuar këto dëme, Ministri në Detyrë i Bujqësisë Besian Mustafa, premton mbështetje për fermerët.

Mustafa ka treguar se do të shpërndajnë fondin mbi 3 miliardë euro për emergjenca, në kompenzimin e dëmeve që janë shkaktuar.

“Ravën e kaluar kemi pasur një 48orësh qe ka berë demin me te madh ne bujqësi. Bujqësia është një fabrike pa kulm, e cila është ne meshiren e natyrës. Po presim qe brenda 15 dite te kemi raporte te detajuara se sa është demi financiare dhe pastaj do te te shohim mundesinë qe kemi . E kemi një fond mbi 3 miliard euro dhe nëse kalohet kjo shume do te kërkojmë ndihmë prej qeverise. Fillimisht do te shohim shumen finale qe del dhe nëse nuk mjaftojmë do te kërkojmë ndihmën e qeverise qe te ndajmë mjete shtese për kompensimet e këtyre dëmeve. Një nga efektet me negative qe ka pasur pandemia tek bujqit, ka qene mungesa e shitjes ne tregje te gjelberta dhe hotelet, restorantet e kafenete ku pjesa e dermuese e produkteve shiten. Në mungese te këtyre ata e patën te pa mundur te shesin produktet e tyre. Natyrisht qe edhe na pakon e rimëkëmbjes ekonomike do te përfshihen edhe bujqit. Gjithsesi do të ndihmohen fermerët. Përkrahje për bujqit do te vazhdojmë te kemi tha Mustafa.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat