Haziri i VV-së: Për dy ditë Avdullah Hoti ia plotësoi dy dëshira dhe qëllime presidentit Thaçi

Aktuale

Haziri i VV-së: Për dy ditë Avdullah Hoti ia plotësoi dy dëshira dhe qëllime presidentit Thaçi

Më: 6 qershor 2020 Në ora: 11:14
Fitim Haziri

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Fitim Haziri, ka reaguar pas vendimit të qeverisë Hoti për heqjen e reciprocitetit ndaj Serbisë.

Në një shkrim të tij, Haziri thotë se qeveria Hoti ia plotësoi dy dëshira presidentit Thaçi për një kohë të shkurtë.

Thotë se heqja e reciprocitetit dhe vendosja e presidentit Thaçi në krye të dialogut e vendos Kosovën në pozicion të dobët.

Shkrimi i plotë:

Për vetëm dy ditë qeveria jolegjitime LDK&SRPSKA&AAK&NISMA i mori dy vendime në dëm të shtetit. Hoqi reciprocitetin ndaj Serbisë dhe ia trashi kompetencat në dialog presidentit Thaçi.

Të dy këto vendime e vendosin Kosovën të pafuqishme karshi Serbisë. E para sepse nuk je i barabartë karshi tyre në dialog dhe e dyta sepse kur dialogut i prin presidenti Thaçi me një kryeministër të dobët, rreziku është vazhdimisht më i madh.

Kur u mor vendimi për reciprocitet nga Qeveria Kurti, reagimi i Thaçit ishte skandaloz. Kërkonte me çdo kusht të hiqej, sepse shihej qartë se i pengonte në qëllimet e tij për marrëveshje me Serbinë.

Gjithashtu, me çdo kusht dëshironte që atë marrëveshje ta nënshkruante vetë, duke i prirë delegacionit kosovar në dialog me Serbinë. Të dy këto dëshira dhe qëllime iu plotësuan për një kohë të shkurtë nga qeveria Hoti.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat