​Borrell tregon pritjet e tij nga qeveria e re serbe për vazhdimin e dialogut me Kosovën - Bota Sot
​Borrell tregon pritjet e tij nga qeveria e re serbe për vazhdimin e dialogut me Kosovën

Aktuale

​Borrell tregon pritjet e tij nga qeveria e re serbe për vazhdimin e dialogut me Kosovën

Më: 22 qershor 2020 Në ora: 20:06
Josep Borrell

Shefi i diplomacisë evropiane Josep Borrell ka deklaruar sot se Bashkimi Evropian pret nga Qeveria e re serbe të ndërmarrë me shpejtësi reformat urgjente të nevojshme për pranimin e Serbisë në BE.

“Kjo ka të bëjë veçanërisht me shtetin e së drejtës, i cili qëndron në zemër të procesit të pranimit dhe duhet të jetë në pararojë të përparësive politike të qeverisë së ardhshme, dhe reformave socio-ekonomike, thelbësore për shërimin pandemik pas COVID-19”, është shprehur ai në një komunikatë për media.

Kryediplomati evropian, vendi i të cilit nuk e njeh Kosovën, ka shfaqur pritjet e tij për një angazhimin e plotë të Serbisë në dialogun e lehtësuar nga BE, si dhe në bashkëpunimin rajonal.

“BE është plotësisht i përkushtuar që të vazhdojë të mbështesë procesin e pranimit të Serbisë në BE, si dhe rimëkëmbjen ekonomike pas krizës së koronavirusit, duke përfshirë përmes Planit Ekonomik dhe Investimeve për Ballkanin Perëndimor në vjeshtë”, ka thënë Borrell.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat