“Marrja se ka vra askënd e s`ka me i vra as këta gjykatës në Gjykatën Kushtetuese”

Aktuale

“Marrja se ka vra askënd e s`ka me i vra as këta gjykatës në Gjykatën Kushtetuese”

Nga: A.M. Më: 30 qershor 2020 Në ora: 18:50
Gjykata Kushtetuese

Gjykata Kushtetuese e Kosovës ka anuluar vendimin për Ligjin e Pagave.

Ehat Miftaraj nga Instituti i Kosovës për Drejtësi (IKD), ka thënë se aktgjykimi i sotëm i Gjykatës Kushtetuese bie në kundërshtim me Aktgjykimin e po kësaj gjykatë lidhur me vendimin e Qeverise Haradinaj për ngritjen e pagave.

Postimi i plotë:

Aktgjykimi i sotem i Gjykates Kushtetuese bjen ne kundershtim me Aktgjykimin e po kesaj gjykate lidhur me vendimin e Qeverise Haradinaj per ngritjen e pagave.

Kjo gjykate sot po thote se Ligji per Pagat cenon ndarjen e pushteteve dhe nderhyn ne pavaresine e institucioneve si sistemi gjyqesor dhe sistemi prokurorial. Po flasim per ligj te miratuar ne Kuvendin e Kosoves.

Perderisa ne Aktgjykimin lidhur me vendimin e Qeverise Haradinaj, per ngritjen e pagave per Ministra, gjykates te Gjykates Kushtetuese, gjykates te gjykatave te rregullta dhe prokurore, mu kjo gjykate e kishte arsyetuar se qeveria ka te drejte te marr vendime.

Kesaj i thone se paku mungese e profesionalizmit, arsyetim i dobte, mungese koherence, dhe tregues i qarte se kur keta perfitojne vet, kujdesen qe edhe vendimet e kunderligjshme te qeverise qe iu rrit pagat jane kushtetuese dhe ligjore, e kur Kuvendi iu zbret pagat jane kunderkushtetuese.

Marrja se ka vra askend e ska me i vra as keta gjykates ne Gjykaten Kushtetuese.

Ama rrogat i kane ne stratosfere dhe si me punu ne Gjermani, Zvicer apo Luksemburg.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat