Konjufca reagon pas shfuqizimit të vendimit për ambasadorët nga Qeveria, tregon nga kush është i shantazhuar Hoti - Bota Sot
Konjufca reagon pas shfuqizimit të vendimit për ambasadorët nga Qeveria, tregon nga kush është i shantazhuar Hoti

Aktuale

Konjufca reagon pas shfuqizimit të vendimit për ambasadorët nga Qeveria, tregon nga kush është i shantazhuar Hoti

Nga: G.B Më: 1 korrik 2020 Në ora: 16:48
Glauk Konjufca

Ish ministri i jashtëm, Glauk Konjufca, ka reaguar pas vendimit të Qeverisë Hoti për anulimin e vendimit të tij, për kthimin e konsujve të paligjshëm.

Përmes një postimi në Facebook, ai ka thënë se kjo tregon për orientimin e gabueshëm politik të LDK-së, përcjell Bota sot.

Konjufca ka thënë se vendimi i tij për kthimin e ambasadorëve politikë që kanë hyrë në mandatin e dytë ka qenë i ligjshëm, i drejtë dhe i domosdoshëm dhe vendimi i sotëm i Qeverisë Hoti është argumenti më i mirë i mashtrimit të paskrupullt të elektoratit nga LDK-ja.

Ai tutje ka thënë se me këtë vendim, Hoti ka treguar se është i shantazhuar nga PDK, AAK dhe Nisma.

Postimi i tij i plotë:

Vendimi i sotshëm i Qeverisë Hoti, pra anulimi i vendimit për kthimin e konsujve të paligjshëm, tregon për orientimin thellësisht të gabueshëm politik të LDK-së. Ky është koncesion kapital me shkelësit e ligjit dhe krimin e organizuar.

Kosova ka vuajtur 20 vite nga bandat e zhvatjes së institucioneve shtetërore, të cilët edhe misionet tona diplomatike dhe shërbimin tonë të jashtëm e kanë kthyer në shitblerje kriminale të pozitave publike.

Edhe vendimi im për kthimin e ambasadorëve politikë të cilët kanë hyrë në mandatin e dytë, ka qenë i drejtë, i ligjshëm dhe i domosdoshëm. Masa e të ngarkuarve politikë në misionet tona diplomatike ka shkuar në nivelin mbi 70%. Ligji thotë që duhet të jenë në 50%.

Vendimi i sotshëm i Qeverisë Hoti është argumenti më i mirë i mashtrimit të paskrupullt të elektoratit nga LDK-ja, duke ua premtuar në zgjedhje qytetarëve luftimin e krimit, por në të vertet duke ua sjellur koalicionin e zhvatjes.

Avdullah Hoti e ka bërë këtë veprim për shkak se është i shantazhueshëm nga PDK-ja, AAK-ja e NISMA. Ai e di se pa këto kompromise me ta nuk mund të jetë kryeministër. Ama kjo tregon se qëllimi i tij suprem nuk është ndryshimi që popullit i duhet, por përmbushja e ambicies së vet personale në kompromis me keqpërdoruesit tradicionalë të buxhetit të shtetit tonë. E ndytë dhe e pafalshme.

Zgjedhjet e reja demokratike do të vinë shumë shpejt sepse qytetarët nuk do ta tolerojnë gjatë këtë mashtrim. Prandaj këto vendime kriminale të Qeverisë Hoti do të ndërpriten sapo të mbahen zgjedhjet që janë afër.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat